Kim Čong-il bude nabalzamován a vystaven na věčné časy

Petr Jemelka Petr Jemelka
12. 1. 2012 12:31
Komunistický režim posílá do lágrů ty, kteří nesmutnili
Kim Čong-il na svém pohřbu.
Kim Čong-il na svém pohřbu. | Foto: Reuters

Pchjongjang - Loučení s Kim Čong-ilem jen tak neskončí. Dost možná bude po vzoru Vladimira Iljiče Lenina trvat celá desetiletí.

Nové vedení KLDR, jednoho z nejizolovanějších režimů na světě, totiž rozhodlo, že nechá tělo nabalzamovat a vystavit v mauzoleu.

Budovat nový památník však nebude třeba. Tělesná schránka zesnulého vůdce skončí v mauzoleu Kumsusan, kde už jsou vystaveny ostatky dalšího zbožštělého diktátora - jeho otce a zakladatele KLDR Kim Ir-sena.

Kim Čong-il tak skončí na místě, jež nechal z otcovy rezidence sám vybudovat. Megalomanská stavba probíhala ve stejné době, kdy v zemi umíraly hlady stovky tisíc lidí. Zesnulý vůdce přesto neváhal investovat do památníku přes 100 milionů dolarů (divoké odhady hovoří dokonce až o 900 milionech).

Den zářící hvězdy

Vystavení těla ovšem nebude jedinou "věčnou" upomínkou. Podle agentury KCNA bude totiž v Pchjongjangu odhalena Kim Čong-ilova socha a po celé zemi vyrostou věže, jež se budou tyčit k nebesům na znamení vůdcovy "nesmrtelnosti".

Ani tím to ale nekončí. Výročí narození Kim Čong-ila (16. února) bude od nynějška nazýváno Dnem zářící hvězdy, podobně jako jsou narozeniny jeho otce oslavovány jako Den svítícího slunce.

Kdo nesmutnil, skončil v lágru

Kim Čong-il zemřel loni 17. prosince na srdeční infarkt. Bylo mu 69 let. Dle očekávání pompézní pohřeb se konal až po třináctidenním smutku. Přestože teplota klesala k deseti stupňům pod nulou, měly zástupy truchlících občanů nařízeno mrznout podél cest bez čepic, rukavic či šál.

Ti, kterým přijde loučení s diktátorem přehnané, se v Severní Koreji se zlou potážou. Na poslušné truchlení dohlíželi všudypřítomní agenti a jakýkoliv prohřešek neváhali ohlásit.

Podle zpravodajského webu NK, který vydávají severokorejští emigranti v Soulu, probíhají v KLDR rychlé soudní procesy a ti, kdo neprojevili dostatečný zármutek, jsou posílání do pracovních táborů. Podle Amnesty International jsou přitom tamní podmínky srovnatelné s nacistickými lágry.

Lidové soudy posílají netruchlící do trestaneckých táborů na půl roku. Mírnější tresty čekají ty, kdo se tryzny zúčastnili, ale neronili upřímné slzy. Skutečnému zármutku je naučí v převýchovných centrech.

Alespoň nějaká naděje

Bezprostřední vývoj po smrti Kim Čong-ila naznačuje, že se toho příliš měnit nebude a syn Kim Čong-un bude spíše pokračovat v zaběhlých kolejích. Optimistická zpráva ze severní části Korejského poloostrova ale přece jen přišla. Nový vládce KLDR naznačil, že by byl ochoten výměnou za americkou potravinovou pomoc pozastavit obohacování uranu.

Otěže převzal Kim III. - Čong-un.
Otěže převzal Kim III. - Čong-un. | Foto: Reuters

Korejská lidově demokratická republika, která je fakticky stále ve válce s demokratickou Jižní Koreou, je považovaná za poslední diktaturu stalinistického typu na světě.

Přestože se jedná o nejizolovanější stát na světě, představuje z mezinárodního hlediska vážnou hrozbou. Disponuje totiž jaderným arzenálem a třetí nejpočetnější armádou na světě.

 

Právě se děje

Další zprávy