Jedna z měřicích stanic v Moskvě zaznamenala 18. prosince 5,4 stupně Celsia. O desetinu nižší teplotu přitom naměřili v tento den naposledy v roce 1886. Podle místní meteorologické stanice Fobos jde o nový teplotní rekord a mohlo by se dokonce ještě oteplit, informuje irská stanice Rte.
Teploty v ruské metropoli se přitom běžně touto dobou pohybují kolem minus šesti stupňů Celsia.
Sjezdovky v parku Sokolniki proto musely být uměle zasněženy, aby je mohli lidé využívat. Jindy se umělé zasněžování používá jen na začátku sezony, ne v prosinci, kdy bývá Moskva pokryta tlustou sněhovou pokrývkou.
"Tohle není naše zima. Odešla někam jinam," řekla agentuře Reuters důchodkyně Ludmila Birjukovová, která ve městě žije celý svůj život. "Jsme zvyklí na skutečné zimy."
Vysoká teplota zmátla i květiny a stromy v botanické zahradě moskevské univerzity. "Květiny jsou kvůli teplému počasí popletené a myslí si, že je už jaro, a tak začaly kvést," řekl Reuters místní zahradník Anton Dubeňuk. Až ale přijde skutečná zima, květiny podle něj nepřežijí. "Žádné jarní květy nebudou," dodal.
Santova vesnička na vodě
Díky umělému zasněžování je nakonec možné si v moskevském areálu zalyžovat, organizátoři festivalu Vánoce v ledu na americké Aljašce ho ale využít nemohou.
Městečko The North Pole (v překladu Severní pól), kde se festival odehrává, láká návštěvníky na sváteční atmosféru, Santův dům, obchody se suvenýry, živé soby nebo speciální sváteční výzdobu. Sezonní festival s ledovými sochami, které vytvářeli umělci z celého světa, byl však letos, poprvé ve své čtrnáctileté historii, zrušen.
❄️
— Art For Our Planet (@ArtForOurPlanet) November 24, 2019
Imagine this: 200 kilometers south of the north pole it is now so warm that Alaska had to cancel its “Christmas on Ice" celebration.
There simply isn’t enough ice in late November!
This planet is rapidly getting hot, and #art is not the only victimhttps://t.co/TQ5DSr7VHT pic.twitter.com/ZzhyPqHz3f
"Událost na přelomu let 2019-2020 byla kvůli neočekávaným důvodům zrušena. Děkujeme tisícům lidí, kteří se jí v minulosti zúčastnili," píše se na oficiálních stránkách festivalu.
Neočekávanými důvody organizátoři myslí nedostatek ledu na rybnících, odkud ho brali na výrobu soch. Led tentokrát nevznikl kvůli vysokým říjnovým teplotám, které přesahovaly i 14 stupňů Celsia. Zároveň počasí na Aljašce ovlivňují i teplejší oceány a úbytek mořského ledu, uvedl Rick Thoman, odborník z Mezinárodního arktického výzkumného centra, pro aljašský deník Anchorage Daily News.
"Mohou za to klimatické změny? Ne. Je to další ze série teplých zim na Aljašce, které jsou součástí našeho měnícího se klimatu? Určitě," dodal Thoman.
Ohrožení Inuité
Úbytek mořského ledu a s ním související oteplování vod ale způsobuje i vážnější problémy. Podle amerického deníku New York Times má potíže s obživou až 70 kmenů Inuitů, původních obyvatel Aljašky, kteří jsou závislí na rybaření. Protože tvorba mořského ledu déle trvá, zmenšuje se i oblast, na které mohou Inuité lovit.
Méně ledu navíc znamená, že kmeny zůstávají delší dobu v izolaci, protože tenká vrstva není dostatečně bezpečná, aby ji mohli jejich příslušníci přejít. Zároveň moře není natolik čisté, aby jím lodě projely bez poškození.
Problémy na Inuity čekají i na pevnině, kde začíná rozmrzat věčně zmrzlý led. Obydlí na něm ztrácejí na stabilitě a například podzemní skladiště, která lidé po generace využívali pro uchovávání potravin, se naplňují vodou a hrozí jejich zhroucení, píše britský server The Independent.