Než se vědci pustili do studie mořských řas a jejich schopnosti absorbovat oxid uhličitý, velké očekávání neměli. "Chtěli jsme vědět, jestli mohou být řasy přínosné, zároveň jsme ale zůstávali realističtí v odhadech jejich potenciálu," řekla vědeckému serveru Science Daily vedoucí studie Halley Froehlichová.
Výsledky, které vědci ve čtvrtek zveřejnili v odborném časopise Current Biology, nakonec jejich očekávání předčily. "Mořská řasa je konečně na výsluní," komentovala výsledky pro National Geographic Froehlichová.
As the Amazon burns, there's growing interest in cultivating forests that absorb planet-warming carbon emissions, but that are fireproof. #climate @NatGeoMag https://t.co/LTVpfcFX0r
— Daily Climate (@TheDailyClimate) August 30, 2019
Podle vědců jsou mořské řasy schopné absorbovat až miliony tun oxidu uhličitého z atmosféry.
Odborníci proto navrhují založení farem, kde by řasy mohly vyrůst a plyn vstřebávat. Poté by je zemědělci sklidili a spolu s emisemi by je potopili do hlubokého oceánu. Jediný problém je však technologie, která potopení řas zatím neumožňuje, i vysoká cena.
Účinná biopaliva a krmení pro krávy
Mořské řasy se ve schopnosti absorbovat oxid uhličitý podobají stromům. Na rozdíl od nich ale nemohou shořet - a kvůli tomu se oxid uhličitý neuvolní zpět do atmosféry.
Další jejich výhodou je rychlost růstu. Podle australské organizace Climate Council mořské řasy v porovnání se suchozemskými rostlinami rostou o 30 až 60 procent rychleji, což z nich dělá ideální rostlinu vhodnou pro masové pěstování.
Mořské řasy podle vědců dokonce mohou vyřešit i další problémy. Kromě vstřebání skleníkových plynů zlepšují kyselost oceánů a také prostředí v oblastech s nižším množstvím kyslíku. Nedostatek kyslíku ve vodě ohrožuje na životech ryby a jiné mořské živočichy a podle National Geographic takto řasy zachraňují také živobytí stovek milionů lidí závislých na rybaření.
Mořské řasy zároveň poskytují přirozené prostředí různým mořským živočichům a využití najdou i jako biopaliva a umělá hnojiva.
Nečekané výhody si před třemi lety všimli vědci, když pozorovali krávy žijící na pobřeží. Oproti těm ve vnitrozemí byly zdravější a produkovaly méně metanu, a to právě díky řasám, kterými si obohacovaly jídelníček. Pokud by se tak stravovaly všechny krávy, snížilo by se množství vyprodukovaného metanu až o 70 procent, vypočítal National Geographic.