Tokio - Podle japonských legend byly tak obrovské, že svět žádné podobné nespatřil až do spojeneckého vylodění v Normandii v roce 1944.
Řeč je o dvou flotilách mongolského vládce Kublajchána, které se pokoušely ve 13. století o invazi do Japonska. Neúspěšně.
Vědci z univerzity Rjúkjú na japonském ostrově Okinawa nyní objevili pozůstatky tohoto nevídaného loďstva z roku 1281. Jsou pohřbeny nedaleko Nagasaki, jen metr pod mořským dnem.
"Pro náš výzkum jde o velmi důležitý nález," citoval server CNN profesora Jošifumi Ikedu s tím, že průzkum mořského dna dosud odhalil na 4000 artefaktů, včetně keramických střepů, dělových koulí či kamenných kotev.
Zřejmě nejvzácnějším nálezem je ale dvanáctimetrový kýl. A právě díky němu archeologové doufají, že se jim podaří zrekonstruovat celé válečné plavidlo.
Ultrazvuk totiž odhalil, že kýl je i po více než 700 letech ve velmi dobrém stavu. Stále jsou k němu připojena prkna s hřebíky. A dokonce byli schopni zjistit, že loď byla natřena světlešedou barvou.
"Věřím, že budeme schopni lépe porozumět tehdejším dovednostem stavitelů lodí," dodal Ikeda.
Tajfuny, Kublajchánova zkáza
Mongolové ovládali území dnešní Číny v letech 1271 až 1368. Kublajchán si ale chtěl podmanit i Japonsko.
První invaze v roce 1274 skončila katastrofou. Plány mu narušil nejen vzdor japonských samurajů, ale také tajfun, který rozmetal třetinu jeho flotily. Přeživší prchli zpět do Koreje.
Neuspěl ani o sedm let později, ačkoliv vybudoval fascinující armádu 40 tisíc korejských, mongolských a čínských vojáků. Japonci další invazi očekávali, takže se na ni připravili.
Na pobřeží vybudovali obranné valy, které posádkám 4400 plavidel komplikovaly vylodění. Proti Kublajchánovi se opět spiklo i počasí - 80 % flotily zdecimoval dvoudenní tajfun. Vojáci se buď utopili, nebo byli pobiti obránci ostrovů.
Štěstí chtěl pokoušet i napotřetí. V roce 1286 ovšem jeho plány zhatil nedostatek peněz.