Mont Blanc se zmenšil za dva roky o 45 centimetrů

jem, čtk
5. 11. 2009 17:36
Nejvyšší hora západní Evropy je o 45 centimetrů nižší, než při posledním měření.
Ledovec na blízké Huayna Potosí ještě nedávno dosahoval téměř k přehradě v údolí Zongo. Chacaltaya je za našimi zády vlevo.
Ledovec na blízké Huayna Potosí ještě nedávno dosahoval téměř k přehradě v údolí Zongo. Chacaltaya je za našimi zády vlevo. | Foto: Miloš Vitovec

Paříž/Annecy - Vrcholek Mont Blanku, nejvyšší hory Alp a západní Evropy, se od posledního měření před dvěma lety snížil o 45 centimetrů. 

Výchylky v měření jsou způsobeny tím, že se do výšky hory započítává i ledový příkrov, který taje. Skalnatý vrcholek nejvyšší hory v západní Evropě měří stále přibližně 4792 metrů a je umístěn přibližně 40 metrů západně od ledové špičky. Tloušťka ledu se pohybuje mezi 14 až 23 metry.

Nynější ztráta 45 centimetrů nepředstavuje podle zeměměřiče Bernarda Duponta v podstatě žádnou významnou změnu. V roce 2003 a 2005 specialisté rovněž zaznamenávali pokles výšky, ale v roce 2007 naměřili naopak rekordních 4810,9 metru. Při měření se rovněž zjistilo, že přes další posun hřebenu hory směrem k Itálii (o 26 metrů), je špička hory stále na území Francie.

Mont Blanc je druhou nejvyšší horou Evropy. Hora byla dlouhou dobu označována za nejvyšší v Evropě. Podle geopolitických stanov Rady Evropy je ale součástí starého kontinentu sahajícího hluboko do ruského území i Kavkaz. Nejvyšší horou Evropy je tedy oficiálně kavkazský Elbrus s nadmořskou výškou 5 642 metrů.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Španělské státní dráhy Renfe Operadora jednají o převzetí podílu 50 procent ve společnosti Leo Express. Informoval o tom list El País

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze. Podle soudce Edsona Fachina případ nespadal do kompetence soudu ve městě Curitiba, který rozsudek vynesl, napsala agentura Reuters. Soudce proto nařídil, aby se případem znovu zabýval federální soud v Brasílii. Proti rozhodnutí se státní zástupce odvolá. Lula obvinění z úplatkářství dlouhodobě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy