Pod lavinou u Mont Blancu zůstává osm horolezců

djl
24. 8. 2008 19:17
Stejný počet byl zachráněn, záchranáři byli odvoláni

Chamonix - Záchranáři ukončili pátrání po osmi horolezcích, jež v neděli dopoledne strhla lavina při výstupu na nejvyšší evropský vrchol Mont Blanc ve francouzské části Alp.

Důvodem ukončení záchranných prací je zhoršení povětrnostních podmínek a vysoká hrozba nových lavin.

Horolezci se účastnili výstupu na horu přes hřeben Mont Blanc du Tacul v šestnáctičlenné skupině. Osm zavalených se již záchranářům podařilo dostat do nemocnice v Chamonix. Tam je navštívila i francouzská ministryně vnitra Michele Alliot-Marieová.

Zavalené hledalo přes den asi 40 záchranářů se speciálně vycvičenými psy. Podle ministryně je šance, že ještě někdo přežil, téměř nulová.

Některé z nich nalezli díky navigačnímu zařízení, několik se jich pak zpod sněhové přikrývky osvobodilo bez cizí pomoci. Dle jejich výpovědí byla lavina asi 200 metrů dlouhá a až 50 metrů široká.

Agentrura AFP původně informovala o 10 pohřešovaných, později však počet opravila na osm. Skupinu pohřešovaných dle agentury tvoří pět rakouských a tři švýcarští horolezci.

Pět z osmi zachráněných jsou Francouzi a zbylí tři Italové. Podle korespondenta BBC si letos od 1. června francouzské Alpy vyžádaly již 100 obětí, 20 z nich zemřelo právě při výstupu na Mont Blanc.

Související:

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Někdo nastražil výbušninu do vozu severoirské policistky, podezřelá je Nová IRA

V Severním Irsku někdo nastražil bombu do automobilu policistky ve městě Dungiven nedaleko Londonderry. Policejní služba Severního Irska (PSNI) dnes uvedla, že bomba byla ve voze před domem policistky pracující na částečný úvazek objevena v pondělí a v noci na dnešek byla zneškodněna. Policie z činu podezírá radikály ze skupiny Nová IRA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy