Mongolové se bojí o svého Čingischána

rak, AP
6. 10. 2006 11:49
Praha/Ulanbátar - Národní symbol zdobí lahve vodky či piva. Respekt k jeho jménu klesá. Neblahý trend má zastavit nový zákon.

Sovětský svaz, pod jehož vliv Mongolsko ještě před patnácti lety spadalo, používání Čingischánova jména zakazoval. Po uvolnění poměrů Mongolové dokázali, jak jsou na zakladatele své země pyšní.

Pojmenovali po něm desítky komerčních produktů a značek. Stejně využívají i jeho podobiznu. Objevuje se ale všude.

Infobox

Mongolsko

  • Mongolsko letos slaví 800. výročí založení legendárním Čhingischánem
  • V roce 1206 Čingischán (1162-1227) sjednotil středoasijské kmeny a založil rozsáhlou říši
  • V dobách největší slávy sahala až k území dnešního Maďarska a Polska
  • V roce 1921 získalo Mongolsko nezávislost na Číně. Zůstalo ale pod kontrolou Sovětského svazu
  • Hlavní město Ulanbátar znamená v češtině "Rudý hrdina"
  • Polovinu z 2,7 milionu obyvatel tvoří pastevci

zdroj: Reuters

Vláda: chce to víc respektu

Zákonodárci si jsou znehodnocování Čingischánovy památky vědomi. Zahájili proto debatu, jejímž cílem má být nový zákon. Jeho prostřednictvím chtějí význam legendárního válečníka z počátku 13. století opět posílit.

"Neprokazujeme mu dostatečný respekt," posteskl si agentuře AP poslanec E. Bat-Uul. "Máme sklony po něm pojmenovávat hlavně vodku. Když někdo přijde s toaletním papírem nazvaným Čingischán - neumíme tomu žádným zákonným způsobem zabránit."

Podle nových pravidel bude používání Čingischánova jména schvalovat pouze vláda. Zájemce z řad obchodníků čekají poplatky. Obraz Čingischána pak vybere sám prezident. V současné době je rozšířeno po Mongolsku asi deset podob. 

Konec výdělku

Politické strany, které doteď na popularitu národního hrdiny spoléhaly, budou mít smůlu. To samé platí pro neziskové organizace. Vydělávat na něm přestanou taky cizinci.

"Mají snahy využít Čingischánovy podoby a jména k vlastnímu prospěchu. Říkají o něm třeba, že se narodil v Kazachstánu nebo na Sibiři. Pokrucují tím naše dějiny, " dodává poslanec D.Arvin.

Zatímco zbytek světa vidí v Čingischánovi symbol barbarství, Mongolové ho považují za symbol pořádku a civilizace. Pro národ stepních pastevců žijících mezi Ruskem a Čínou je jeho význam zlomový.

 

Právě se děje

Další zprávy