Mohutná rána a panika. Výbuch při Madurově projevu zachytila televize, podle něj šlo o atentát

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 8. 2018 15:20
Venezuelský prezident Nicolás Maduro se údajně stal terčem neúspěšného atentátu. Kolem útoku však panují zmatky a pracuje se i s verzí, že explodovala plynová lahev v nedalekém bytě.
Mohutná rána a panika. Výbuch při Madurově projevu zachytila televize | Video:

Caracas - Venezuelský prezident Nicolás Maduro obvinil krajně pravicovou místní opozici a kolumbijského prezidenta Juana Manuela Santose, že se ho v sobotu pokusili zabít. Během Madurova projevu při vojenské přehlídce v Caracasu byla slyšet exploze, která zřejmě nastala ve vzduchu. Podle vládních zdrojů bylo zraněno sedm vojáků.

Na Twitteru se po incidentu objevila zpráva neznámé opoziční skupiny, která se označila za spojení "vlasteneckých vojáků a civilistů loajálních venezuelskému lidu". Uvedla, že poslala drony s trhavinou C4 nad shromáždění s prezidentem, ale vojáci je sestřelili. "Ukázali jsme, že jsou zranitelní, dnes se to nepovedlo, ale je to jen otázka času," napsala skupina.

Maduro z útoku obvinil krajní pravici a prezidenta sousední Kolumbie Juana Manuela Santose, který je jedním z nejhlasitějších kritiků Madurovy autoritářské vlády. Kolumbijské ministerstvo zahraničí obvinění v prohlášení odmítlo a označilo ho za absurdní. Maduro Santose v minulosti už vícekrát vinil ze snah ho svrhnout.

Prezident Maduro pronášel v sobotu vpodvečer místního času proslov v metropoli Caracasu u příležitosti oslav 81. výročí vzniku Národní gardy. Jeho projev náhle přerušila exploze, která zřejmě nastala ve vzduchu. V tu chvíli totiž prezident, jeho manželka a důstojníci kolem pohlédli k nebi. Pak bylo vidět, jak vojáci z přehlídky v panice utíkají pryč.

Incident se objevil na sociálních sítích, protože projev přenášela televize. Následné události natáčelo na místě několik novinářů, jimž ale policie materiál zabavila. Informoval o tom syndikát venezuelských novinářů, podle něhož bylo na několik hodin zadrženo i sedm novinářů.

Po události v Caracasu vyvstaly obavy, že Maduro incident využije k dalšímu pronásledování opozice. V tomto smyslu se vyjádřil například penzionovaný generál v exilu Hebert García, podle něhož byl pokus o atentát na Madura zinscenovaný vládou, která ho podle něj bude chtít využít k zákazu demonstrací a stávek.

Menší opoziční strana Causa R (v překladu celým názvem Radikální věc) vyzvala v neděli na Twitteru ke generální stávce. "Madurovi nevěříme, ale víme o nevoli v kasárnách a o konfliktu uvnitř chavistů," napsala strana s odkazem na příznivce předchozího prezidenta Huga Cháveze a vládní socialistické strany. Řada z nich v posledním více než roce Madura kritizuje kvůli autoritářství a hluboké ekonomické krizi. O nespokojenosti mezi vojáky se v posledním roce také v opozičních médiích hovoří.

Ve Venezuele se v posledních týdnech množí protesty proti vládě kvůli katastrofální ekonomické situaci v zemi. Lidem chybějí základní potraviny, léky, stále častější jsou v řadě regionů mnohahodinové výpadky elektrické energie i dodávek vody. Někde kolabují také veřejné služby.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Anthony při debutu za Portland k výhře nepomohl

S novou posilou Carmelem Anthonym nastoupili basketbalisté Portlandu v úterním programu NBA v New Orleansu, pětatřicetiletá hvězda je však k vítězství nedovedla. Blazers podlehli 104:115 a zaznamenali už desátou porážku v sezoně. LeBron James se stal prvním hráčem v historii, který proti všem 30 ligovým klubům zaznamenal triple double, a Lakers se po výhře 112:107 nad Oklahomou znovu osamostatnili v čele tabulky.

Výsledky NBA:

LA Lakers - Oklahoma City 112:107, Memphis - Golden State 95:114, New Orleans - Portland 115:104, Sacramento - Phoenix 120:116.

Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnice D1 je kvůli nehodě uzavřena u Brna směrem na Vyškov

Kvůli nehodě osobního a nákladního auta u Rohlenky na Brněnsku byla ve středu ráno téměř na čtyři hodiny uzavřena dálnice D1 mezi kilometry 203 a 210 ve směru z Brna na Vyškov. Řidič osobního vozu utrpěl zranění a jeho spolujezdec zemřel. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra a mluvčího jihomoravské policie.

Kvůli nehodě byla dálnice D1 východně od Brna uzavřena zhruba od 3:00. Dálnice byla opět zprůjezdněna kolem 6:45. Policie předpokládá, že doprava v místě nehody se postupně stabilizuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy