Zrodila se kryptoměna, která porazí i Supermana, chlubí se Maduro. Podle něj už vydělala miliony

Zahraničí Zahraničí
21. 2. 2018 20:20
Každá jednotka nové kryptoměny petro je krytá jedním barelem ropy. Celkem venezuelská vláda plánuje vydat sto milionů žetonů, prezident Nicolás Maduro počítá s příjmem přes šest miliard dolarů.
Venezuelský prezident Nicolás Maduro spouští kryptoměnu Petro.
Venezuelský prezident Nicolás Maduro spouští kryptoměnu Petro. | Foto: Reuters

Caracas - Za pouhý jeden den vydělala jihoamerická Venezuela na své nové kryptoměně petro neuvěřitelných 735 milionů dolarů (kolem 15 miliard korun). Tvrdí to alespoň prezident Nicolás Maduro. Ten doufá, že prodejem digitální měny, která je krytá zásobami venezuelské ropy, dokáže obejít ekonomické sankce uvalené na jeho zemi Spojenými státy a nastartovat kolabující hospodářství, které se již několik let topí v hluboké krizi.

"Dnes se rodí kryptoměna, která si nezadá ani se Supermanem," prohlásil Maduro v úterý, když petro spouštěl. Srovnáním se známým americkým superhrdinou narážel na Washington.

Madurovo tvrzení o nebývalém úspěchu se ale podle agentury Reuters nedá nezávisle ověřit. Prezident nesdělil žádné informace o prvních investorech, kteří podle něj měnu nakoupili.

Experti navíc pochybují, že by petro vůbec dokázalo zahraniční investory nalákat.

Americké ministerstvo financí přitom už minulý měsíc varovalo firmy a podnikatele před nakupováním petra s tím, že by to fakticky znamenalo porušení sankcí. Ty Washington na Venezuelu uvalil loni v srpnu, aby "připravily Madurovu diktaturu o klíčový zdroj financí".

Sankce zakazují nakupovat dluhopisy vydané vládou v Caracasu a uzavírat transakce se státní ropnou společností PDVSA.

Caracas ale už minulý týden avizoval, že zájemci o petro se hlásí z Turecka, Kataru, Evropy i Spojených států.

Každá jednotka nové digitální měny je krytá jedním barelem ropy. Celkem vláda plánuje vydat sto milionů žetonů, Maduro počítá s příjmem přes šest miliard dolarů.

Venezuela má jedny z největších zásob ropy na světě, na které ale navázala téměř veškeré výdaje státního rozpočtu. Když pak cena komodity začala klesat, chyběla strategie, jak se vypořádat s výpadky v rozpočtu.

Inflace ve Venezuele by se letos podle Mezinárodního měnového fondu mohla dostat až k 13 tisícům procent. V zemi chybí základní potraviny i léky a lidem peníze, za které stejně není co koupit.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 47 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy