Zrodila se kryptoměna, která porazí i Supermana, chlubí se Maduro. Podle něj už vydělala miliony

Zahraničí Zahraničí
21. 2. 2018 20:20
Každá jednotka nové kryptoměny petro je krytá jedním barelem ropy. Celkem venezuelská vláda plánuje vydat sto milionů žetonů, prezident Nicolás Maduro počítá s příjmem přes šest miliard dolarů.
Venezuelský prezident Nicolás Maduro spouští kryptoměnu Petro.
Venezuelský prezident Nicolás Maduro spouští kryptoměnu Petro. | Foto: Reuters

Caracas - Za pouhý jeden den vydělala jihoamerická Venezuela na své nové kryptoměně petro neuvěřitelných 735 milionů dolarů (kolem 15 miliard korun). Tvrdí to alespoň prezident Nicolás Maduro. Ten doufá, že prodejem digitální měny, která je krytá zásobami venezuelské ropy, dokáže obejít ekonomické sankce uvalené na jeho zemi Spojenými státy a nastartovat kolabující hospodářství, které se již několik let topí v hluboké krizi.

"Dnes se rodí kryptoměna, která si nezadá ani se Supermanem," prohlásil Maduro v úterý, když petro spouštěl. Srovnáním se známým americkým superhrdinou narážel na Washington.

Madurovo tvrzení o nebývalém úspěchu se ale podle agentury Reuters nedá nezávisle ověřit. Prezident nesdělil žádné informace o prvních investorech, kteří podle něj měnu nakoupili.

Experti navíc pochybují, že by petro vůbec dokázalo zahraniční investory nalákat.

Americké ministerstvo financí přitom už minulý měsíc varovalo firmy a podnikatele před nakupováním petra s tím, že by to fakticky znamenalo porušení sankcí. Ty Washington na Venezuelu uvalil loni v srpnu, aby "připravily Madurovu diktaturu o klíčový zdroj financí".

Sankce zakazují nakupovat dluhopisy vydané vládou v Caracasu a uzavírat transakce se státní ropnou společností PDVSA.

Caracas ale už minulý týden avizoval, že zájemci o petro se hlásí z Turecka, Kataru, Evropy i Spojených států.

Každá jednotka nové digitální měny je krytá jedním barelem ropy. Celkem vláda plánuje vydat sto milionů žetonů, Maduro počítá s příjmem přes šest miliard dolarů.

Venezuela má jedny z největších zásob ropy na světě, na které ale navázala téměř veškeré výdaje státního rozpočtu. Když pak cena komodity začala klesat, chyběla strategie, jak se vypořádat s výpadky v rozpočtu.

Inflace ve Venezuele by se letos podle Mezinárodního měnového fondu mohla dostat až k 13 tisícům procent. V zemi chybí základní potraviny i léky a lidem peníze, za které stejně není co koupit.

 

Právě se děje

Další zprávy