Zrodila se kryptoměna, která porazí i Supermana, chlubí se Maduro. Podle něj už vydělala miliony

Zahraničí Zahraničí
21. 2. 2018 20:20
Každá jednotka nové kryptoměny petro je krytá jedním barelem ropy. Celkem venezuelská vláda plánuje vydat sto milionů žetonů, prezident Nicolás Maduro počítá s příjmem přes šest miliard dolarů.
Venezuelský prezident Nicolás Maduro spouští kryptoměnu Petro.
Venezuelský prezident Nicolás Maduro spouští kryptoměnu Petro. | Foto: Reuters

Caracas - Za pouhý jeden den vydělala jihoamerická Venezuela na své nové kryptoměně petro neuvěřitelných 735 milionů dolarů (kolem 15 miliard korun). Tvrdí to alespoň prezident Nicolás Maduro. Ten doufá, že prodejem digitální měny, která je krytá zásobami venezuelské ropy, dokáže obejít ekonomické sankce uvalené na jeho zemi Spojenými státy a nastartovat kolabující hospodářství, které se již několik let topí v hluboké krizi.

"Dnes se rodí kryptoměna, která si nezadá ani se Supermanem," prohlásil Maduro v úterý, když petro spouštěl. Srovnáním se známým americkým superhrdinou narážel na Washington.

Madurovo tvrzení o nebývalém úspěchu se ale podle agentury Reuters nedá nezávisle ověřit. Prezident nesdělil žádné informace o prvních investorech, kteří podle něj měnu nakoupili.

Experti navíc pochybují, že by petro vůbec dokázalo zahraniční investory nalákat.

Americké ministerstvo financí přitom už minulý měsíc varovalo firmy a podnikatele před nakupováním petra s tím, že by to fakticky znamenalo porušení sankcí. Ty Washington na Venezuelu uvalil loni v srpnu, aby "připravily Madurovu diktaturu o klíčový zdroj financí".

Sankce zakazují nakupovat dluhopisy vydané vládou v Caracasu a uzavírat transakce se státní ropnou společností PDVSA.

Caracas ale už minulý týden avizoval, že zájemci o petro se hlásí z Turecka, Kataru, Evropy i Spojených států.

Každá jednotka nové digitální měny je krytá jedním barelem ropy. Celkem vláda plánuje vydat sto milionů žetonů, Maduro počítá s příjmem přes šest miliard dolarů.

Venezuela má jedny z největších zásob ropy na světě, na které ale navázala téměř veškeré výdaje státního rozpočtu. Když pak cena komodity začala klesat, chyběla strategie, jak se vypořádat s výpadky v rozpočtu.

Inflace ve Venezuele by se letos podle Mezinárodního měnového fondu mohla dostat až k 13 tisícům procent. V zemi chybí základní potraviny i léky a lidem peníze, za které stejně není co koupit.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Kvůli nejhoršímu suchu za poslední desetiletí se zmenšily Viktoriiny vodopády na hranici Zambie a Zimbabwe oproti normálnímu stavu na pouhý potůček.

Podle agentury Reuters se místní nyní obávají, že pokud změny klimatu povedou k častějším a výraznějším suchům, přijde region o jednu z hlavních turistických atrakcí, kterou ročně navštíví asi milion lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 1 hodinou

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy