Berlín - Když před pěti lety Hamburk jako vůbec první spolková země v Německu zaváděl modré policejní uniformy, nikdo nevěřil, že nahradí tradiční zelené.
Dnes již jen tři země (Bavorsko, Berlín a Sársko) vzdorují. Vale pískovým košilím a zeleným bundám nejnověji dá také policie v sousedním Sasku, kde na modrou muži zákona přejdou příští rok.
Čekají je prý moderní uniformy, které navíc budou sladěné s převládající barvou policistů v zemích EU.
Čtěte v souvislostech
Čtvrtstoletí staré olivově zelené stejnokroje nejsou sice vysloveně nepohodlné, ale odpovídají textilním materiálům 70. let. Přeloženo do srozumitelného jazyka: v létě je v nich vedro, v zimě chladno a s deštěm si neporadí.
Nové uniformy jsou oproti tomu šité ze stejných materiálů, jaké používají výrobci sportovního oblečení a jsou mnohem variabilnější.
Převlékání do nového má ale jeden háček: zatímco starý model byl jednotný v celém Německu, nové uniformy si každá země navrhuje sama. V současnosti tak existuje hned sedm různých modelů, každý trochu jiné barvy a střihu.
A jednotné nejsou ani čepice - některé země povolují baseballky, jiné trvají na osmihranné čepici, jednou je brigadýrka povolena, jindy zase nepřípustná.
Všechno začíná modrat
Jednotný optický prvek, tedy snadno rozpoznatelná uniforma, se tak začíná vytrácet.
"Kolegové si všímají, že najednou všechno začíná modrat: záchranáři i bezpečnostní firmy. Rozlišovat mezi nimi je čím dál těžší," citoval list Süddeutsche Zeitung Rüdigera Holeceka, mluvčího policejních odborů.
Navíc se mnohé země rozhodly na modré uniformy přecházet postupně. Například v Hamburku tak muži zákona "zestrakatí". Někteří budou v zeleném, jiní již oblékli modrou.
Ročně totiž v hansovním městě každý policista dostává ošatné ve výši 190 eur. Nový modrý anorak ale přijde na 124 eur.