Pchjongjang - Severní Korea přislíbila u příležitosti nedožitých 70. narozenin zesnulého diktátora Kim Čong-ila a výročí 100 let od narození jeho otce - zakladatele KLDR Kim Ir-sena - omilostnění části vězňů.
"Amnestie bude oslavou ušlechtilé, laskavé a všeobjímající politiky prezidenta Kim Ir-sena a vůdce Kim Čong-ila," napsala severokorejská tisková agentura KCNA, aniž by doplnila, kolik vězňů bude propuštěno.
Není ani jasné, zda se milost bude vztahovat na politické vězně, nebo jen na zločince.
Z toho mála, které je o nejizolovanější zemi na světě známo (především díky svědectví emigrantů), plyne, že si severokorejské trestanecké tábory příliš nezadají s nacistickými lágry.
Satelitní snímky z minulého roku navíc prokázaly, že se tábory rozrůstají.
Podle informací Amnesty International režim drží v táborech pro politické vězně na 200 tisíc lidí.
Milost nebude udělena poprvé, v tomto století už ji KLDR udělila dvakrát, jednou v roce 2002 a podruhé v roce 2005 při příležitosti 60. narozenin Kim Čong-ila a výročí osvobození Koreje z japonského područí. Ani v těchto případech ale nebyl počet propuštěných vězňů zveřejněn.
Z posledního vývoje se dá usuzovat, že se po předání moci Kim Čong-unovi, synovi Kim Čong-ila, jenž podle oficiálních informací zemřel 17. prosince, zaběhnutý systém příliš měnit nebude.
Ve zbídačelém a jaderně vyzbrojeném státě s třetí nejpočetnější armádou na světě tak zřejmě zůstane vše při starém. Vládu převzal oficiálně skoro třicetiletý Kim Čong-un a propaganda už se opět rozběhla na plné obrátky. Vytváří z něj, stejně jako z jeho otce a děda, nadpozemsky dokonalého vůdce severokorejského lidu.