Místo vězně může být Haradinaj znovu premiérem

ČTK ČTK
30. 11. 2012 17:51
Ve čtvrtek ho haagský tribunál zbavil obvinění, v pátek již jednal o vedení Kosova
Ramush Haradinaj naslouchá v Haagu osvobozujícímu rozsudku. (29. listopadu 2012)
Ramush Haradinaj naslouchá v Haagu osvobozujícímu rozsudku. (29. listopadu 2012) | Foto: Reuters

Priština - Na spolupráci v jedné vládě se v pátek údajně dohodli nynější předseda kosovské vlády Hashim Thaçi a bývalý premiér Ramush Haradinaj, kterého ve čtvrtek haagský tribunál zbavil obvinění z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti.

Kosovská a srbská média píší i o možném brzkém přesunu Haradinaje na premiérský post, další detaily prý politici zveřejní v následujících dnech.

Podle srbské agentury Beta, která se odvolává na kosovský deník Koha.net Haradinaj s Thaçim vyjednali vstup Haradinajovi strany Spojenectví pro budoucnost Kosova (AAK) do nynější koaliční vlády vedené Thaçim a jeho Demokratickou stranou Kosova (PDK).

"Během asi deseti dnů bude vytvořena (vládní) koalice PDK a AAK. Haradinajova strana bude spravovat ve vládě důležité posty," citovala prištinská média anonymní zdroj blízký oběma politikům.

Haradinaj už po vynesení rozsudku novinářům sdělil, že by chtěl "vést vládu, která zastupuje všechny občany Kosova bez ohledu na to, jakým jazykem mluví, odkud přišli a jakou mají národnost".

Bývalý vojenský velitel Kosovské osvobozenecké armády (UÇK) byl ve čtvrtek zproštěn viny odvolacím senátem Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY). Kosovští Albánci osvobozující verdikt přivítali s nadšením.

Srbové, kteří se sotva vzpamatovali z nedávného propuštění chorvatských generálů Anteho Gotoviny a Mladena Markače, souzených za válečné zločiny proti Srbům, přijali rozhodnutí soudu s nevolí. Bělehrad poukazuje mimo jiné na to, že svědkové obžaloby byli zastrašováni.

Prezident Tomislav Nikolić označil ICTY za instituci vytvořenou s cílem "soudit srbský lid" a v srbské metropoli se dnes pod vedením politických radikálů pálily vlajky EU, Kosova, USA a NATO.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Prezident Čadu Idris Déby zemřel na frontové linii. Zemi povede jeho syn

Zemřel prezident Čadu Idriss Déby, který byl 11. dubna zvolen na další prezidentský mandát. Oznámila to armáda. Její mluvčí citovaný agenturou AFP oznámil, že prezident zemřel na následky zranění, jež utrpěl o víkendu na severu země, kde armáda bojuje s povstalci.

Právě dnes na základě předběžných výsledků vyhlásili Débyho vítězem prezidentských voleb. Osmašedesátiletý politik tak získal už šestý mandát.

Členové jeho kampaně v pondělí oznámili, že se prezident vydal na frontu, aby se připojil k armádním oddílům, jež bojují proti teroristům. Armáda v pondělí oznámila, že s Frontou pro změnu a svornost v Čadu (FACT) bojuje od 11. dubna a že v bitvách přišlo o život 300 rebelů a pět vojáků.

Povstalci, kteří působí v libyjském pohraničí, ve volební den napadli pohraniční post a začali postupovat jižně do Čadu.

Déby se dostal k moci v roce 1990 a patřil k nejdéle vládnoucím prezidentům na kontinentě.

"S velkou bolestí Čaďanům oznamujeme, že dnes, v úterý 20. dubna 2021 zemřel prezident Déby," sdělil armádní mluvčí Azem Bermandoa Agouna.

před 57 minutami

Za prodej potravin dvojí kvality bude hrozit pokuta. Zákon podepsal Zeman

Za prodej potravin dvojí kvality v tuzemských obchodech bude hrozit pokuta až 50 milionů korun. Počítá s tím novela zákona o potravinách, kterou v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Zákaz prodeje se týká výrobků zaměnitelných za jiné výrobky v ostatních zemích EU, ale s podstatně odlišným složením. Výjimky budou muset být odůvodněny a spotřebitel o nich bude muset být informován.

"Čeští spotřebitelé nebudou spotřebiteli druhé kategorie," komentoval to již dříve ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Na dodržování zákazu dvojí kvality bude dohlížet Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Podepsaná novela vzbudila během svého projednávání v Parlamentu pozornost hlavně kvůli snaze části poslanců prosadit do ní povinné kvóty na prodej vybraných tuzemských potravin v obchodech. Zastánci argumentovali například zvýšením potravinové soběstačnosti. Odpůrci naproti tomu varovali před možným zdražením a nedostatkem. Kvůli návrhu hrozila Evropská komise Česku žalobou. Sněmovna nejprve kvóty na návrh poslanců SPD do novely vložila, ale pak je na návrh Senátu opět vyřadila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy