Nevinen. Haagský tribunál pustil kosovského expremiéra

Ramush Haradinaj čelil obviněním z válečných zločinů
Ramush Haradinaj naslouchá v Haagu osvobozujícímu rozsudku. (29. listopadu 2012)
Ramush Haradinaj naslouchá v Haagu osvobozujícímu rozsudku. (29. listopadu 2012) | Foto: Reuters

Haag - Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) osvobodil během čtrnácti dnů dalšího údajného válečného zločince.

Po bývalém chorvatském generálovi Ante Gotovinovi odešel od haagského soudu s čistým štítem kosovský expremiér Ramush Haradinaj.

Jeden z velitelů povstalecké Kosovské osvobozenecké armády (UÇK) byl všech obvinění z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti zproštěn už podruhé. Poprvé se tak stalo před čtyřmi lety, a to pro nedostatek důkazů.

Staronový premiér?

Žalobce Haradinaje vinil z účasti na vraždění a mučení Srbů, Albánců a Romů, jichž se měl dopustit v Kosovu v roce 1998. Za to pro něj žádal 20 let žaláře.

Společně se 44letým expremiérem ICTY osvobodil i jeho dva blízké spolupracovníky - 40letého Idriza Balaje a o dva roky staršího Lahiho Brahimaje.

Zatímco Balaj, velitel obávaných speciálních jednotek UÇK Černých orlů, byl v roce 2008 rovněž zbaven všech obvinění, Haradinajův zástupce v UÇK Brahimaj tehdy dostal šest let vězení.

Za války a nyní:

Srbové se zlobí

Rozsudku přihlíželo asi 30 kosovských Albánců včetně členů Haradinajovy rodiny. "Jsme přesvědčeni o jeho nevině, celé Kosovo očekává, že přijede zpět a stane se příštím premiérem," řekl agentuře AFP jeden z přihlížejících.

Ante Gotovina.
Ante Gotovina. | Foto: Reuters

Osvobozující verdikt přišel nedlouho poté, co se na svobodu dostal již zmíněný Gotovina. Sedmapadesátiletý Chorvat uspěl s odvoláním, byť podle původního rozsudku měl za mřížemi strávit čtyřiadvacet let. Rovněž proti Gotovinovi byl podle soudců z Haagu předložen nedostatek důkazů.

Rozhodnutí Haagu nesou nelibě především v Srbsku, byť ho očekávali. Tamní žalobce Vladimir Vukčević, vyšetřující válečné zločiny, podle ČTK obvinil ICTY, že během procesu špatně chránil svědky. Bělehradskému deníku Informer řekl, že během soudu s Haradinajem bylo zabito 19 potenciálních svědků obžaloby.

"Haradinajovy metody jsou známé, používá je každá mafie. Nejprve přijde upozornění, pak pokus o uplácení, později výhrůžky a až nakonec vražda. V tomhle případě to dospělo až k zabíjení, což zbylé svědky přimělo se stáhnout," řekl novinářům.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Musil dostal za faul na Marcinka jednozápasový trest

Hokejový útočník Adam Musil z Liberce dostal od disciplinární komise extraligy jednozápasový trest za faul na Tomáše Marcinka z Třince v nedělním prvním finálovém utkání play off. Čtyřiadvacetiletý hráč tak vynechá dnešní druhý duel série, který se hraje opět na ledě Ocelářů. ČTK o tom informoval tiskový mluvčí Českého svazu ledního hokeje Zdeněk Zikmund.

Další zprávy