Nevinen. Haagský tribunál pustil kosovského expremiéra

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
29. 11. 2012 11:14
Ramush Haradinaj čelil obviněním z válečných zločinů
Ramush Haradinaj naslouchá v Haagu osvobozujícímu rozsudku. (29. listopadu 2012)
Ramush Haradinaj naslouchá v Haagu osvobozujícímu rozsudku. (29. listopadu 2012) | Foto: Reuters

Haag - Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) osvobodil během čtrnácti dnů dalšího údajného válečného zločince.

Po bývalém chorvatském generálovi Ante Gotovinovi odešel od haagského soudu s čistým štítem kosovský expremiér Ramush Haradinaj.

Jeden z velitelů povstalecké Kosovské osvobozenecké armády (UÇK) byl všech obvinění z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti zproštěn už podruhé. Poprvé se tak stalo před čtyřmi lety, a to pro nedostatek důkazů.

Staronový premiér?

Žalobce Haradinaje vinil z účasti na vraždění a mučení Srbů, Albánců a Romů, jichž se měl dopustit v Kosovu v roce 1998. Za to pro něj žádal 20 let žaláře.

Společně se 44letým expremiérem ICTY osvobodil i jeho dva blízké spolupracovníky - 40letého Idriza Balaje a o dva roky staršího Lahiho Brahimaje.

Zatímco Balaj, velitel obávaných speciálních jednotek UÇK Černých orlů, byl v roce 2008 rovněž zbaven všech obvinění, Haradinajův zástupce v UÇK Brahimaj tehdy dostal šest let vězení.

Za války a nyní:

Srbové se zlobí

Rozsudku přihlíželo asi 30 kosovských Albánců včetně členů Haradinajovy rodiny. "Jsme přesvědčeni o jeho nevině, celé Kosovo očekává, že přijede zpět a stane se příštím premiérem," řekl agentuře AFP jeden z přihlížejících.

Ante Gotovina.
Ante Gotovina. | Foto: Reuters

Osvobozující verdikt přišel nedlouho poté, co se na svobodu dostal již zmíněný Gotovina. Sedmapadesátiletý Chorvat uspěl s odvoláním, byť podle původního rozsudku měl za mřížemi strávit čtyřiadvacet let. Rovněž proti Gotovinovi byl podle soudců z Haagu předložen nedostatek důkazů.

Rozhodnutí Haagu nesou nelibě především v Srbsku, byť ho očekávali. Tamní žalobce Vladimir Vukčević, vyšetřující válečné zločiny, podle ČTK obvinil ICTY, že během procesu špatně chránil svědky. Bělehradskému deníku Informer řekl, že během soudu s Haradinajem bylo zabito 19 potenciálních svědků obžaloby.

"Haradinajovy metody jsou známé, používá je každá mafie. Nejprve přijde upozornění, pak pokus o uplácení, později výhrůžky a až nakonec vražda. V tomhle případě to dospělo až k zabíjení, což zbylé svědky přimělo se stáhnout," řekl novinářům.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 39 minutami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy