Nevinen. Haagský tribunál pustil kosovského expremiéra

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
29. 11. 2012 11:14
Ramush Haradinaj čelil obviněním z válečných zločinů
Ramush Haradinaj naslouchá v Haagu osvobozujícímu rozsudku. (29. listopadu 2012)
Ramush Haradinaj naslouchá v Haagu osvobozujícímu rozsudku. (29. listopadu 2012) | Foto: Reuters

Haag - Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) osvobodil během čtrnácti dnů dalšího údajného válečného zločince.

Po bývalém chorvatském generálovi Ante Gotovinovi odešel od haagského soudu s čistým štítem kosovský expremiér Ramush Haradinaj.

Jeden z velitelů povstalecké Kosovské osvobozenecké armády (UÇK) byl všech obvinění z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti zproštěn už podruhé. Poprvé se tak stalo před čtyřmi lety, a to pro nedostatek důkazů.

Staronový premiér?

Žalobce Haradinaje vinil z účasti na vraždění a mučení Srbů, Albánců a Romů, jichž se měl dopustit v Kosovu v roce 1998. Za to pro něj žádal 20 let žaláře.

Společně se 44letým expremiérem ICTY osvobodil i jeho dva blízké spolupracovníky - 40letého Idriza Balaje a o dva roky staršího Lahiho Brahimaje.

Zatímco Balaj, velitel obávaných speciálních jednotek UÇK Černých orlů, byl v roce 2008 rovněž zbaven všech obvinění, Haradinajův zástupce v UÇK Brahimaj tehdy dostal šest let vězení.

Za války a nyní:

Srbové se zlobí

Rozsudku přihlíželo asi 30 kosovských Albánců včetně členů Haradinajovy rodiny. "Jsme přesvědčeni o jeho nevině, celé Kosovo očekává, že přijede zpět a stane se příštím premiérem," řekl agentuře AFP jeden z přihlížejících.

Ante Gotovina.
Ante Gotovina. | Foto: Reuters

Osvobozující verdikt přišel nedlouho poté, co se na svobodu dostal již zmíněný Gotovina. Sedmapadesátiletý Chorvat uspěl s odvoláním, byť podle původního rozsudku měl za mřížemi strávit čtyřiadvacet let. Rovněž proti Gotovinovi byl podle soudců z Haagu předložen nedostatek důkazů.

Rozhodnutí Haagu nesou nelibě především v Srbsku, byť ho očekávali. Tamní žalobce Vladimir Vukčević, vyšetřující válečné zločiny, podle ČTK obvinil ICTY, že během procesu špatně chránil svědky. Bělehradskému deníku Informer řekl, že během soudu s Haradinajem bylo zabito 19 potenciálních svědků obžaloby.

"Haradinajovy metody jsou známé, používá je každá mafie. Nejprve přijde upozornění, pak pokus o uplácení, později výhrůžky a až nakonec vražda. V tomhle případě to dospělo až k zabíjení, což zbylé svědky přimělo se stáhnout," řekl novinářům.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Barcelona kvůli pandemii odložila prezidentské volby

FC Barcelona musela kvůli koronavirové pandemii odložit volby nového prezidenta, jež měly být 24. ledna. V termínu se nemohou uskutečnit kvůli v současnosti platnému omezení pohybu osob v Katalánsku.

Barcelona proto požádala vládu autonomního společenství, aby se mohly volby uskutečnit poštou. Katalánská vláda tuto možnost prověřuje. Nový termín voleb nebyl určen.

Jeden z nejslavnějších klubů světa je bez řádného prezidenta od konce října loňského roku, kdy odstoupil Josep Bartomeu. Barcelonu vede jako prozatímní šéf Carles Tusquets, jenž se voleb účastnit nebude.

Kandidáty na prezidentskou funkci jsou Joan Laporta, Víctor Font a Toni Freixa. Za favorita je považován bývalý šéf Barcelony z let 2003-2010 Laporta, který slíbil, že udělá maximum pro udržení klubové ikony Lionela Messiho, jemuž v červnu vyprší smlouva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy