Mirror: Princ Harry jde sloužit do Iráku

rst, ČTK
17. 2. 2007 10:11
Londýn - Britský princ bude podle novin od března sloužit v jihoirácké Basře a také u íránských hranic. Ministr obrany Des Browne to má oznámit 26. února.
Na Kypru se princ Harry přípravoval na službu v Iráku
Na Kypru se princ Harry přípravoval na službu v Iráku | Foto: Reuters

S odvoláním na zdroj z britské armády to v sobotu uvedl deník The Daily Mirror.

Dvaadvacetiletý mladší syn následníka trůnu prince Charlese má se svou jednotkou být nejprve v jihoirácké Basře a poté působit ve výzvědných misích u íránské hranice, která je nyní neprodyšně uzavřena.

Důstojník Harry bude dny v Iráku trávit v poušti. Bude velet 12 vojákům s lehkými obrněnými vozy. Ty jsou vybaveny 30mm kanonem a nočním viděním.

"Trvá na tom, aby plnil své povinnosti jako kterýkoli jiný důstojník," uvedl armádní zdroj. Poznamenal však, že armáda bude přihlížet k Harrymu královskému statusu při konečném upřesnění podmínek jeho působení v terénu.

Británie má v Iráku kolem 7100 vojáků, především v oblasti Basry, kde Britové velí i tamnímu českému kontingentu čítajícímu stovky mužů.

Od zahájení invaze do Iráku v březnu 2003 přišlo v této zemi o život 123 britských vojáků. Z českých podle dostupných informací nikdo nezahynul.

Foto: Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 14 minutami

Zastavení stíhání Štrougala a Vajnara za střílení na hranicích je pravomocné

Zastavení stíhání bývalých vrcholných představitelů komunistického režimu Lubomíra Štrougala a Vratislava Vajnara, které se týkalo používání střelných zbraní na československých hranicích, je pravomocné. Rozhodlo o tom Městské státní zastupitelství v Praze, které se ztotožnilo se závěrem znalců, že bývalý předseda vlády i exministr vnitra trpí duševní chorobou, jež jim znemožňuje chápat smysl trestního řízení. O posunu v úterý informoval právní zástupce poškozených Lubomír Müller, informaci následně potvrdil mluvčí zastupitelství Aleš Cimbala.

Štrougalovi je 96 let a Vajnarovi 90. Policejní Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) zahájil jejich stíhání v listopadu 2019. Mužům kladl za vinu zneužití pravomoci, za což jim hrozilo dva až deset let vězení. Úřad obvinil také někdejšího generálního tajemníka Komunistické strany Československa Miloše Jakeše, který ale následně ve věku 97 let zemřel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy