Mír, či válka? Začalo jednání o osudu nejmladšího státu

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
3. 1. 2014 13:53
Konflikt mezi jihosúdánským prezidentem a bývalým viceprezidentem vypukl v prosinci
Foto: REUTERS/Stringer

Addis Abeba/Juba - V etiopské metropoli Addis Abebě odstartovaly mírové rozhovory, které mají učinit přítrž násilnostem v sousedním Jižním Súdánu.

Konflikt, jenž mezi prezidentem Salvou Kiirem a bývalým viceprezidentem Riekou Macharem vypukl v půli loňského prosince, totiž v nejmladším státu planety stále více připomíná občanskou válku.

Tři týdny bojů si vyžádaly přes 1000 mrtvých, stále více přitom nabývají podoby etnicky zaměřených čistek. Za Kiirem stojí příslušníci jeho kmene Dinků, Machara podporují Nuerové.

Příslušníci jihosúdánské armády.
Příslušníci jihosúdánské armády. | Foto: Reuters

Na 200 000 civilistů muselo opustit své domovy, statisíců dalších se násilnosti podle OSN dotkly nepřímo. Humanitární pracovníci varují, že zemi hrozí krize.

Opožděný začátek...

První vyjednavači přijeli do Addis Abeby už ve středu, ale i tak se začátek rozhovorů opozdil, jelikož se čekalo, až budou týmy znesvářených stran kompletní.

Ačkoliv už jsou delegáti obou stran podle BBC na místě, zatím jednají jen zprostředkovaně. Přímé rozhovory, které zaštiťuje Východoafrický mezivládní úřad pro rozvoj (IGAD), by měly začít nejpozději v sobotu.

Hlavními body jednání by podle OSN mělo být zastavení bojů, otevření humanitárních koridorů, otázka politických vězňů a ochrana civilistů.

Na pokraji války

Jižní Súdán je nejmladší zemí planety, která nezávislost na severním sousedovi Súdánu získala v roce 2011. Osamostatnění předcházela desetiletí občanské války.

Prezident Kiir svého dlouhodobého rivala Machara odvolal z úřadu loni v červenci. Patnáctého prosince 2013 pak oznámil, že se Macharovi stoupenci z řad vojáků pokusili o převrat.

Bývalý viceprezident sice Kiirova nařčení nejprve odmítl, později ale vyzval ke svržení současné hlavy státu.

Zdroj: Aktuálně.cz

Obě strany v principu souhlasily s klidem zbraní, ale ani jedna neupřesnila, kdy k tomu dojde. Machar odmítl boje zastavit před startem rozhovorů.

Kiir vyloučil, že by se rebelové mohli dlouhodobě podílet na rozdělení moci. Strany se dosud nedohodly ani na mechanismu, jak klid zbraní monitorovat.

... nejistý konec

Ve dvou státech země - Unity a Jonglei - platí výjimečný stav, jenž prezident vyhlásil poté, co se rebelové zmocnili jejich hlavních měst Bentia a Boru.

Pouhý den před zahájením rozhovorů, tedy 2. ledna, přinesla agentura Reuters zprávy, že na města postupuje jihosúdánská armáda.

"Postupujeme na Bor, protože oni chtějí vyrazit do (hlavního města Jižního Súdánu) Juby," oznámil ve čtvrtek náčelník štábu jihosúdánské armády James Hoth Mai. "Klid zbraní zatím nezačal a nechceme, aby přišli a dostali nás."

Andrew Mace, britský zmocněnec pro Súdán a Jižní Súdán, ve čtvrtek o bojujících stranách prohlásil, že "se stále spíš snaží získat vojenskou převahu, než aby se připravovaly na klid zbraní".

Nejmladší stát na křižovatce

V zemi působí mise UNMISS. Rada bezpečnosti OSN koncem prosince navýšila počet jejich příslušníků z 8000 na 14 000.

Vojáci OSN na předměstí jihosúdánské metropole Juba.
Vojáci OSN na předměstí jihosúdánské metropole Juba. | Foto: Reuters

"Země je na křižovatce," prohlásila na Nový rok šéfka jihosúdánské mise OSN Hilda Johnsonová. "Stále ale může být uchráněna od další eskalace násilí. Je to na vůdčích osobnostech země a obou stran," dodala s tím, že rozhovory jsou podle ní "krokem správným směrem".

Humanitární organizace vypracovaly tříměsíční plán, jehož cílem je poskytnout nejpotřebnějším lidem vodu, jídlo, přístřeší i lékařskou pomoc. "Na jeho pokrytí ale potřebují získat 166 milionů dolarů," vysvětlil v pátek humanitární koordinátor v Jižním Súdánu Toby Lanzer.

USA, které vyzvaly obě strany ke klidu zbraní, se rozhodly odvolat ze svého velvyslanectví v jihosúdánském hlavním městě Juba část personálu. V pátek vyzvaly své občany, aby využili evakuační lety a zemi opustili.

 

Právě se děje

Další zprávy