Brusel - Moskva svým postupem vůči Gruzii porušila zásady mezinárodního práva. Na druhou stranu ale Severoatlantická aliance nesáhne po tvrdé odplatě a neodvolá Radu NATO-Rusko.
Tímto kompromisem dnes skončilo jednání 26 ministrů zahraničí členských zemí Severoatlantické aliance.
„Všichni byli jednotní v tom, že Rusko překročilo meze přípustného a že teď musíme mít na jedné straně velmi tvrdý postoj, na druhé straně je nutné udržet s Ruskem intenzivní dialog," citoval server ceskenoviny.cz šéfa české diplomacie Karla Schwarzenberga.
Sledujte konflikt v Gruzii minutu po minutě |
„Došli jsme k závěru, že nemůžeme pokračovat v obvyklých vztazích," citovala agentura Reuters z přijatého dokumentu. Jak konkrétně ale NATO omezí styky s Moskvou, se prozatím neví. "V současné době nevidím možnost, jak by Rada NATO-Rusko mohla být svolána," řekl generální tajemník Aliance Jaap de Hoop Scheffer.
Samotný orgán zajišťující pravidelný kontakt politiků i expertů Ruska a NATO ale bude nadále fungovat. "Dialog s Ruskem bude na různých úrovních probíhat dále, aby zůstalo zachováno důležité poselství," vysvětlil britský ministr zahraničí David Miliband.
Aliance se také dohodla, že zřídí zvláštní výbor pro Gruzii, jejímž úkolem bude prohlubovat vztahy s touto kavkazskou zemí. V praxi to znamená, že Gruzie bude zrovnoprávněna například s Ukrajinou, která má s NATO společný výbor.
V Jižní Osetii budou také umístěni další mezinárodní pozorovatelé, kteří zde již působí pod patronátem OBSE. Současná devítičlenná mise by měla být rozšířena o dalších dvacet členů.
Lavrov: NATO je zaujaté
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil výsledky jednání NATO za zaujaté. Obvinil také Alianci, že se snaží pomáhat Gruzii mimo jiné vyzbrojováním její armády.
Požadavek na stažení ruských vojsk na pozice před započetím konfliktu Moskva podle Lavrvova akceptuje, potrvá to prý ale z logistických důvodů tři až čtyři dny.