Kóbe - Ministři životního prostředí nejrozvinutějších ekonomik světa G8 vyzvali své země, aby do roku 2050 snížily emise skleníkových plynů na polovinu.
O tomto plánu by se mělo diskutovat na příštím vrcholném summitu G8, který se v červenci koná v Tójako na japonském ostrově Hokkaidó.
Ministři tak potvrdili právně nezávazný závěr předchozího summitu šéfů G8 loni v Meklenbursku. V dokumentu stojí, že G8 snížení emisí skleníkových plynů do roku 2050 o polovinu "důrazně zváží".
Čtěte také: Summit G8 hlásí průlom. Bush kývl na redukci emisí
Připojili se tedy k názorům, že boj proti globálnímu oteplování by měly vést především vyspělé země, které vypouštějí nejvíce emisí. Ty podle většiny vědců zvyšování teplot na planetě vyvolávají.
"Byla vyjádřena silná politická vůle jít za toto usnesení (z předchozího summitu - pozn. red.) a na summitu G8 v Tójako dosáhnout dohody ohledně společné vize dlouhodobého globálního cíle," citovala agentura AFP z oficiálního komuniké víkendového setkání, které se uskutečnilo v japonském Kóbe.
"Abychom snížili emise skleníkových plynů na polovinu, rozvinuté země musejí jít ve výrazném omezení příkladem," uvádí se v textu.
Skupinu G8 tvoří Británie, Francie, Itálie, Japonsko, Kanada, Německo, Rusko a USA.
Konkrétním plánům na snížení emisí skleníkových plynů odporují zejména USA, které chtějí, aby se ke snížení zavázaly i rychle se rozvíjející ekonomiky jako Čína nebo Indie.
Čtěte také: Nepopírejte změny klimatu, vzkázala EU Klausovi