Nepopírejte změny klimatu, vzkázala EU Klausovi

bh
20. 5. 2008 18:00
Výbor europarlamentu: je čas jednat
Václa Klaus vstupuje do druhého roku druhého prezidentského období. Jaký bude?
Václa Klaus vstupuje do druhého roku druhého prezidentského období. Jaký bude? | Foto: Ludvík Hradílek

Štrasburk - Globální oteplování a změny klimatu jsou vědecky dávno dokázané a jejich zpochybňování je třeba odsoudit.

Vyplývá to z průběžné zprávy dočasného výboru Evropského parlamentu pro změnu klimatu, který poslanci předložili po roce působení tohoto uskupení.

"Evropský parlament odsuzuje vědecky nepodložené snahy vykreslovat výsledky studií příčin a důsledků klimatických změn jako pochybné, nejisté či sporné," stojí v desátém bodu zprávy, který míří především na Pražský hrad.

Právě prezident Klaus totiž v Evropě platí za nekorunovaného lídra skeptiků pochybujících o klimatických změnách.

"Vědecký konsenzus o původech a příčinách klimatických změn je pevně stanoven a přijímán na celém světě," napsal výbor ve svém dokumentu, v němž se odvolává na závěry Mezivládního panelu pro klimatické změny (IPCC).

Zpráva se s Klausovými názory ostře rozchází. Zatímco prezident v zahraničních médiích zdůrazňuje, že není třeba dělat nic a kritizuje alarmismus, podle europoslanců je "právě nyní čas jednat".

Ani podle europarlamentu ale není jasné, kdy nastane v případě tání ledovců, odumírání pralesů nebo uvolňování metanu do atmosféry kritický mezník, tedy zásadní bod, po jehož dosažení již nebude návratu.

Maličkosti, na nichž záleží. Budou to i domácí větrné elektrárny?
Maličkosti, na nichž záleží. Budou to i domácí větrné elektrárny? | Foto: Evropská komise

Je nicméně reálné, že se tak stane ještě v tomto století.

Politici a vědci by podle výboru měli společně lobovat za "maličkosti, na kterých záleží". A které to jsou?

"Stojíme před branami průmyslové revoluce. Budeme mít malé větrníky, které můžeme namontovat na rodinný domek. Něco takového je třeba podporovat," řekl mimo jiné loni v červnu pro server Euractiv zpravodaj výboru Karl Heinz Florenz.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy