Ministr obrany USA je znovu v nemocnici. Povinnosti předal náměstkyni

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 2. 2024 18:44
Americký ministr obrany Lloyd Austin byl přemístěn na jednotku intenzivní péče kvůli naléhavým problémům s močovým měchýřem, oznámili lékaři v tiskové zprávě zveřejněné Pentagonem. Austin kvůli nedělní hospitalizaci pověřil výkonem svých povinností náměstkyni Kathleen Hicksovou a ruší plánovanou cestu do Bruselu, kde měl ve středu a ve čtvrtek jednat se svými protějšky.
Americký ministr obrany Lloyd Austin
Americký ministr obrany Lloyd Austin | Foto: Reuters

"Dnes večer, po sérii testů a hodnocení, byl ministr přijat na jednotku intenzivní péče v Národním vojenském zdravotnickém středisku Waltera Reeda za účelem podpůrné péče a pečlivého sledování," uvádí stručné komuniké.

Sedmdesátiletý Austin je v nemocnici potřetí za poslední dva měsíce a bojuje s rakovinou prostaty. Jeho zdravotní stav je pod drobnohledem od doby, co byl na Nový rok hospitalizován a několik dní o tom nevěděli ani nejvyšší představitelé USA včetně prezidenta Joea Bidena.

Jak dlouho bude v nemocnici tentokrát, není podle prohlášení lékařů jasné. Činitel ministerstva obrany den po jeho hospitalizaci sdělil médiím, že Austin neodcestuje do Bruselu na plánovanou dvoudenní návštěvu. Středeční jednání kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny bude nakonec virtuální, není však jasné, kdo na něm bude USA zastupovat.

Na vojenskou kliniku poblíž Washingtonu odvezli Austina pracovníci ochranky v neděli odpoledne s příznaky akutních potíží s močovým měchýřem. Pentagon nejprve vydal prohlášení, v němž uvedl, že ministr má u sebe potřebné komunikační prostředky, aby mohl plnit své povinnosti z nemocnice. Večer pak přišlo oznámení, že povinnosti převzala náměstkyně Hicksová, zatímco Austin musel na jednotku intenzivní péče.

Na začátku ledna strávil ministr 14 dní v nemocnici kvůli komplikacím po prosincové operaci rakoviny prostaty. Část americké veřejnosti i některé členy Kongresu pohoršilo, že Austin hospitalizaci několik dní tajil před médii i před prezidentem Bidenem. Někteří prominentní republikáni, včetně bývalého prezidenta Donalda Trumpa, vyzvali ministra k odchodu z funkce.

Austin je hned po prezidentovi nejvyšším velitelem amerických ozbrojených sil. Jeho povinnosti vyžadují, aby byl kdykoli k dispozici a mohl reagovat na jakoukoliv krizi v oblasti národní bezpečnosti.

Incident byl pro Bidena ostudou a Austin se v televizi omluvil. Před Kongresem má o věci vypovídat 29. února. Biden uvedl, že má důvěru v Austina, přestože se dopustil chyby v úsudku. Oznámením o hospitalizaci a rychlým rozhodnutím o převedení povinností na zástupkyni se Pentagon zjevně snaží vyhnout opakování politického pozdvižení z minulého měsíce, poznamenala agentura Reuters.

Co se týče Austinovy rakoviny, prognóza léčby podle prohlášení lékařů zůstává vynikající. Nepředpokládá se, že problém s močovým měchýřem změní očekávané úplné uzdravení.

 

Právě se děje

Další zprávy