Prezident Zeman se v Pekingu sešel s Putinem a upozornil na rizika Hedvábné stezky

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 4. 2019 13:30
Prezident Miloš Zeman se na konferenci v Pekingu věnované projektu nové Hedvábné stezky krátce sešel s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Informaci potvrdil Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. V následném projevu uvedl, že sdílí názory na projekt nové Hedvábné stezky, chybí mu ale debata o rizicích.
Prezidenti při setkání v roce 2017.
Prezidenti při setkání v roce 2017. | Foto: Facebook Jiřího Ovčáčka

Prezidenti se v sobotu účastní summitu, který probírá spolupráci zemí v rámci čínského projektu Hedvábné stezky. Setkání se podle Ovčáčka uskutečnilo mezi dvěma bloky zasedání před oficiálním obědem. Mluvčí na Twitteru zveřejnil fotografii obou státníků, kteří sedí v křeslech a povídají si.

Konference, která se v Pekingu koná od pátku, v sobotu končí. Kromě Putina na ni přijel například rakouský kancléř Sebastian Kurz nebo italský premiér Giuseppe Conte, celkem jsou v hlavním městě Číny zhruba čtyři desítky prezidentů či premiérů.

Prezident Miloš Zeman ve svém projevu podle ředitele hradní diplomacie Rudolfa Jindráka uvedl, že sdílí základní názory o projektu nové Hedvábné stezky a podporuje ho. 

"Chápu ji jako fascinující infrastrukturní projekt. Pravda je ovšem taková, že v souvislosti s tímto projektem disponujeme pouze výčtem příležitostí. Analýza rizik zatím chybí," poznamenal prezident. Přepis celého jeho projevu zveřejnil Pražský hrad na svých stránkách.

Prezident se v projevu věnoval třem příkladům problémů, které jsou nepřátelské myšlence Hedvábné stezky. Jako první dva jmenoval obchodní války mezi Spojenými státy a Evropskou unií a mezi USA a Čínou. Za třetí problém pak prezident považuje nedostatek rovných obchodních podmínek a soutěží.

"Všechno toto jsou nepřátelé udržitelného ekonomického rozvoje a samozřejmě také nepřátelé úspěšnosti programu nové Hedvábné stezky," uvedl Zeman. 

Zeman se zastává Huaweie

"Na příkladu Huawei prezident Zeman poukázal na nepodložená obvinění, která omezují soukromé subjekty v podnikání a rovném přístupu na trhy," podotkl Jindrák. Zeman další účastníky konference informoval, že jako výraz solidarity se sejde s majitelem společnosti Huawei Žen Čeng-fejem.

Miloš Zeman již v pátek v projevu před podnikateli varoval před obchodními válkami či sankcemi, vyzdvihl ale čínský projekt nové Hedvábné stezky a hájil firmu Huawei.

Společnost Huawei čelí tlaku některých západních států, podle kterých mohou technologie této firmy znamenat bezpečnostní riziko a čínská vláda by je mohla využívat ke špionáži. Tvrdí to zejména Spojené státy, Huawei to odmítá. Zeman se opakovaně vyjádřil, že pro takové tvrzení nebyly předloženy důkazy. Postoj zemí Evropské unie k této záležitosti je nejednotný.

Kromě toho české firmy na pekingském česko-čínském hospodářském fóru podepsaly téměř desítku dohod a memorand o spolupráci v těžbě, potravinářství či v oblasti sportovních potřeb. 

Video: Přežijeme i bez smlouvy Prahy s Pekingem, říká pražský primátor

S Pekingem neprobíhá žádná spolupráce, ani taková, ze které by Praha těžila, dřív byl hlavní benefit pro Čínu, byla to součást pandí diplomacie | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy