Bývalý Trumpův poradce čelí obvinění, že se zúčastnil plánu na "prodej" klerika Gülena do Turecka

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 10. 11. 2017 18:14
Šéf vyšetřovatelů v takzvané ruské kauze Robert Mueller šetří nové obvinění bývalého Trumpova bezpečnostního poradce Michaela Flynna. Ten se spolu se svým synem údajně zúčastnil plánu na vydání muslimského klerika Fethullaha Gülena do Turecka výměnou za 15 milionů dolarů. Flynn se měl podle několika výpovědí nejmenovaných svědků setkat s členy turecké vlády loni v prosinci v New Yorku. Na schůzce se jednalo o možnosti odeslat soukromým letadlem Gülena přímo do tureckého vězení, píše americký deník The Wall Street Journal. Mluvčí Roberta Muellera to odmítl komentovat.
Michael Flynn.
Michael Flynn. | Foto: Reuters

Washington - Bývalý bezpečnostní poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Flynn dostal nabídku, aby za 15 milionů dolarů (329 milionů korun) vydal Turecku islámského duchovního Fethullaha Gülena, který žije v americkém exilu.

S odvoláním na své zdroje to dnes napsal list The Wall Street Journal (WSJ) s tím, že zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller, který objasňuje možné ruské zásahy do amerických prezidentských voleb, prověřuje, zda byl Flynn skutečně do údajného plánu zmocnit se Gülena zapleten. Gülena Ankara považuje za strůjce loňského neúspěšného puče proti tureckému prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi.

Média již v březnu informovala, že Flynn se loni v září zúčastnil schůzky se členy turecké vlády, kde se diskutovalo o možnostech, jak se duchovního zmocnit a tajně poslat pryč ze země.

Flynn s tureckými činiteli o možnostech dostat Gülena ze země jednal podle USA Today také v prosinci. Tato schůzka upoutala pozornost amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), který kvůli podrobnostem jednání vyslechl nejméně čtyři lidi.

Jeden z vyslýchaných deníku WSJ řekl, se debatovalo například o možnosti dopravit duchovního soukromým letadlem na turecký vězeňský ostrov Imrali. Finanční nabídku za únos Gülena podle informací WSJ dostal Flynn spolu se svým synem Michaelem mladším.

Flynn do roku 2014 vedl vojenskou rozvědku DIA, loni pak Trumpovi pomáhal s prezidentskou kampaní. Po Trumpově lednovém nástupu do Bílého domu sloužil prezidentovi jako hlavní bezpečnostní poradce.

Po 24 dnech v Bílém domě ale musel odstoupit kvůli svým nejasným vazbám na Rusko. Flynn totiž viceprezidentovi Miku Penceovi nejprve řekl, že před prezidentskou inaugurací nehovořil s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem o amerických sankcích proti Rusku. Později připustil, že s Kisljakem jednal a že to Penceovi neřekl nedopatřením.

 

Právě se děje

Další zprávy