Saná - Koalice arabských zemí, která pod vedením Saúdské Arábie bojuje na straně mezinárodně uznávané vlády v Jemenu, zakázala přílet do povstalci kontrolovaného hlavního města Saná letadlu OSN s humanitárními pracovníky. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že na palubě byli tři novináři BBC, kteří by v oblasti mohli být vystaveni nebezpečí, informovala agentura Reuters.
Letadlo dostalo zákaz přiletět do jemenské metropole krátce před startem v Džibutsku.
"Koalice tvrdila, že by nebylo možné zajistit bezpečnost novinářů v povstalci kontrolovaném regionu a doporučila jim, aby cestovali komerční leteckou dopravou," uvedl mluvčí Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) v Jemenu Ahmad bin Lassúad. "Je to nepříjemné a bohužel to také vysvětluje, proč Jemen, který se ocitá v jedné z nejhorších humanitárních krizí na světě, se tak málo dostává do hledáčku mezinárodních médií," dodal.
Nejmenovaný zdroj v koalici agentuře Reuters sdělil, že jemenská vláda má omezenou pravomoc udělovat cizincům víza a že po nich požaduje, aby se do země dopravili komerční linkou do vládou kontrolovaného Adenu.
Generální tajemník humanitární organizace CARE Wolfgang Jamann plánoval letadlem OSN přiletět do Saná, kde cholera od letošního dubna zabila téměř 1800 lidí. "Je to jediná cesta do města," poznamenal vedoucí CARE pro Jemen Vaíl Ibrahím.
Jemen sužuje od roku 2014 konflikt, v němž proti sobě bojují menšinoví šíitští Húsíové podporovaní šíitským Íránem a vláda prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, které pomáhá Západem podporovaná koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií. Vládní jednotky mají pod kontrolou většinu území na jihu a východě země, povstalci ovládají severozápad včetně metropole Saná.
Válka v Jemenu už si vyžádala více než 10.000 lidských životů a přinutila přes tři miliony lidí opustit domov.
"Nedostatek zpravodajství zároveň ztěžuje práci humanitárním pracovníkům, kteří se snaží přesvědčit mezinárodní dárce k poskytnutí finančních prostředků na humanitární pomoc Jemencům," řekl mluvčí úřadu OCHA Ahmad bin Lassúad.
Nějakou formu pomoci podle OSN potřebuje 19 z 26 milionů jemenských občanů.