Mezi věrnými Putina je agent Česka. Opozice má důkaz

Jiří Just Jiří Just
27. 7. 2012 13:16
Jednomu z nejbližších lidí prezidenta prý protiprávně patřil podíl v kladenské LAW Bohemia
Je jeden z Putinových nejbližších agentem Česka nebo Severoatlantické aliance?
Je jeden z Putinových nejbližších agentem Česka nebo Severoatlantické aliance? | Foto: Reuters

Moskva (od našeho spolupracovníka) - Jeden z nejbližších lidí ruského prezidenta Vladimira Putina má problém.

Populárnímu opozičnímu lídrovi a právníkovi Alexeji Navalnému se povedlo odhalit, že šéf ruského Vyšetřovacího výboru Alexandr Bastrykin, jeden z nejmocnějších lidí v Rusku, si nejen přivydělával podnikáním v zahraničí, ale měl také dlouhodobý pobyt v cizí zemi.

Situace je o to pikantnější, že si místo některé z republik bývalého Sovětského svazu zvolil k dlouhodobému pobytu členský stát "nepřátelské" Severoatlantické aliance - Českou republiku.

Navalnyj zveřejnil na svém blogu dokumenty o tom, že od roku 2000 byl Bastrykin spoluvlastníkem společnosti LAW Bohemia se sídlem v Kladně. Firma se zabývá širokým spektrem aktivit, od prodeje nemovitostí po poskytování právních služeb.

Podle ruského zákona přitom tamní státní úředník nesmí vlastnit soukromé firmy, a obzvlášť ne v zahraničí. Bastrykin se sice svého podílu vzdal v roce 2008, ale až rok poté, co byl jmenován šéfem ruských vyšetřovatelů a co se poprvé začalo o celé záležitosti spekulovat.

Podle opozičního aktivisty byl navíc prodej fiktivní a dokumenty jsou padělané.

Chyťte špiona

Daleko větší rozruch ale vyvolalo jiné Navalného odhalení: že šéf ruské obdoby FBI měl od února 2007 do února 2009 na území ČR dlouhodobý pobyt, a to jako výkonný manažer.

Nejznámější ruská agentka současnosti Anna Chapmanová.
Nejznámější ruská agentka současnosti Anna Chapmanová. | Foto: Reuters

"Generálplukovník Alexandr Bastrykin měl dlouhodobý pobyt v České republice. Přičemž ho získal v době, kdy už byl prvním náměstkem generálního prokurátora a ředitelem Vyšetřovacího výboru prokuratury, disponující přístupem k nejvyšší kategorii státního tajemství," prohlásil opoziční lídr ve vysílání rádia Kommersant FM.

Jak zároveň dodal, pochybuje, že o tom nevěděly tajné služby členských zemí NATO. "Je Bastrykin zahraničním agentem, jednoduše špion, nasazený na jeden z nejvyšších státních postů v Ruské federaci?," ptá se opoziční lídr.

Navalnyj se s prosbou informace prošetřit obrátil na prezidenta Vladimira Putina a ruskou tajnou službu FSB.

BIS hlídala i Bastrykina

Vyšetřovat se celá kauza bude také v Česku. Na Bastrykina podali trestní oznámení ruští opoziční aktivisté.

Podle jejich tvrzení totiž odchodem z firmy registrované v Česku měl automaticky přijít o povolení k pobytu. Šéf ruských vyšetřovatelů jej nicméně užíval ještě asi půl roku poté, tedy protiprávně.

Česká civilní kontrarozvědka se k celému případu nechtěla vyjadřovat. Její mluvčí Jan Šubrt ale zároveň Českému rozhlasu potvrdil, že BIS obecně lidi napojené na ruské zpravodajské služby sleduje.

"Nicméně mohu ujistit, že osoby, které se u nás pohybují a jsou podezřelé z kontaktu nebo vazeb na ruskojazyčný organizovaný zločin nebo ze spojení s ruskými zpravodajskými službami, a to bez ohledu na jejich státní příslušnost, jsou pod naší kontrolou," uvedl Jan Šubrt pro Český rozhlas. 

Opozice proti Putinovi:

Obvinění se po cestě ztratilo

Ruské orgány zatím Navalného obvinění nekomentují. Tiskový mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov prohlásil, že žádnou žádost úřad hlavy státu neobdržel.

"Nevylučuji, že při publikaci této informace na sociální síti tento občan zapomněl zmíněný dopis poslat," sdělil deníku Vedomosti Peskov. Jak zároveň dodal, prezident nebude reagovat na informace zveřejněné jen na internetu.

Místopředseda bezpečnostního a protikorupčního výboru dolní komory ruského parlamentu Alexandr Chinštejn však prohlásil, že je připraven požádat ústavní soud, aby zbavil Bastrykina zvláštního právního statusu, jímž disponuje. Ten totiž brání tomu, aby mohl být šéf Vyšetřovacího výboru postaven před soud.

Skandální Bastrykin

Celé odhalení má nepřímou spojitost s Putinem podepsaným zákonem, který zpřísňuje činnost neziskových organizací v Rusku. Ty, které dostávají granty ze zahraničí, musejí v souladu se zákonem uvádět, že jsou "zahraničními agenty".

Za poslední dva měsíce se navíc jedná již o druhý skandál spojený se jménem šéfa ruského Vyšetřovacího výboru.

V polovině června šéfredaktor opozičního listu Novaja Gazeta Dmitrij Muratov prohlásil, že Bastrykin osobně vyhrožoval jejich novináři fyzickou likvidací. Ten se pak několik dní musel skrývat v zahraničí.

 

Právě se děje

Další zprávy