Město duchů: Lidé přišli o peníze, nikdo tu nebydlí

Martin Novák Martin Novák
24. 4. 2013 11:30
Reportáž Aktuálně.cz ze Španělska. Propad ekonomiky zanechal prázdné byty i města
Mrtvé město Ciudad Valdeluz. Ve Španělsku jsou nyní prázdné více než tři miliony bytů.
Mrtvé město Ciudad Valdeluz. Ve Španělsku jsou nyní prázdné více než tři miliony bytů. | Foto: Martin Novák

* Reportér Aktuálně.cz Martin Novák cestuje po Španělsku, zemi zmítané krizí a nezaměstnaností * Španělsko je čtvrtá největší ekonomika eurozóny, a má tak větší potenciál ohrozit celou EU než menší zadlužené státy * Země má dluh skoro 900 miliard, drtí ji tvrdá úsporná opatření a hospodářská recese

Ciudad Valdeluz (od našeho zpravodaje) - Jako kdyby tady někdo použil zbraň hromadného ničení, která likviduje živé bytosti, ale všechno ostatní nechává netknuté.

Široké silnice s několika pruhy, dlážděné chodníky, dětská hřiště, lavičky, bloky několikapatrových domů stojí v tomto zvláštním městě bez života. Nápis u vjezdu hrdě hlásí, že tady je Valdeluz, ale kdo jede dál, připadá si jako ve špatném snu a hloubá, jaká katastrofa se tady stala.

Foto: Martin Novák

Je to město, které se tu náhodou ocitlo jakousi časoprostorovou bránou z jiného světa, nebo jen kulisy pro nějaký apokalyptický film? Dobře by se tady natáčeli například Masožrouti Stephena Kinga.

Ve skutečnosti je Ciudad Valdeluz aglomerace, ležící  necelých sto kilometrů severně od Madridu v oblasti Kastílie-La Mancha. V době stavebního boomu a prosperity, kdy banky skoro vnucovaly zájemcům úvěry na bydlení, v Ciudad Valdeluz  developeři a stavební firmy nechali postavit domy a infrastrukturu pro zhruba čtyřicet tisíc lidí.

Podívejte se na další fotografie ze španělského města duchů:

Jenže v roce 2008 přišla krize. A španělská realitní bublina splaskla. Výstavba se zastavila. Cena nemovitostí šla prudce dolů, v některých lokalitách o více než polovinu.

Do toho pak dostalo Španělsko další úder. Začala hluboká recese, nezaměstnanost, boj s narůstajícím dluhem, včetně tvrdých úsporných opatření. Lidé nemají na splácení hypoték, které si vzali před krizí.

Vjezd do města, kde mělo žít až 40 tisíc lidí.
Vjezd do města, kde mělo žít až 40 tisíc lidí. | Foto: Martin Novák

Ciudad Valdeluz se podobně jako několik dalších sídel stalo tím, čím je dnes. Městem duchů, vzpomínkou na lepší časy, které se vrátí kdovíkdy a pro podobné projekty možná pozdě.

Drtivá většina bytů zůstala neprodaná, je prázdná. Mnoho domů je nedostavěných, na některých místech se už ani nezačalo a zbyly tam jen jámy. Namísto čtyřiceti tisíců obyvatel jich tady přebývá jen nepatrný zlomek. Tu a tam je otevřené okno nebo květiny na balkoně, někde parkují automobily.

Je to možná ideální místo pro toho, kdo vyhledává uzavřenost před světem a obrácení se do sebe sama. Pro ostatní je asi těžké si život mezi prázdnými domy a ulicemi představit.

A co děti? Mají si kde hrát? Mají, ale kde jsou?
A co děti? Mají si kde hrát? Mají, ale kde jsou? | Foto: Martin Novák

Na hlavní třídě, kde jsou místo původně plánovaných obchodů a restaurací díry zazděné nahrubo cihlami, člověk slyší ozvěnu vlastních kroků a ptačí zpěv.

Lidé, kteří tady přece jen žijí, toho k dispozici mnoho nemají. Lékárnu, která je ale otevřená jen v některé dny, a pobočku pojišťovny. Na dětských hřištích si nemá kdo hrát a jako vrchol ironie je u parku, kam nikdo nechodí, cedule s možností využívat wi-fi.

Silnice končí u zátaras a dá po nich bez obav chodit. Automobil tu projede velmi zřídka.

Některé domu už zůstaly rozestavěné.
Některé domu už zůstaly rozestavěné. | Foto: Martin Novák

Místní, co se přes to všechno v tomto depresivním labyrintu pohybují, se mohou scházet jedině v kavárně Café Mediterráneo Capri. Jiný podnik tu není.

Číšník si může hlavu ukroutit nad tím, že sem přijel cizinec. "To jste vážně přijel až z České republiky? Řidič kamionu, který zabloudil, co?"

Číšník z kavárny Capri: Snad další lidé přijdou, než to zchátrá.
Číšník z kavárny Capri: Snad další lidé přijdou, než to zchátrá. | Foto: Martin Novák

Říká, že do živobytí v Ciudad Valdeluz vložil své úspory, tak tady žije. "Třeba se to jednou dodělá a lidé přijdou, i když hned tak to nebude. Jenom se bojím, že pokud to takto půjde dál, nepoužívané domy a projekty zchátrají," říká.

Kolik lidí tady žije, přesně neví, ale prý to nebude víc než pár stovek. Všechny, kteří chodí do jeho kavárny, zná osobně.

Španělsko se nachází uprostřed dlouhé krize, která zemi srazila hluboko nazpět.

Státní dluh Španělska loni vystoupal na 882 miliard eur, což činí zhruba 88,4 procenta HDP země. Je to sice lepší než Řecko nebo Itálie, ale i tak dost špatné.

27 procent ze 48 milionů Španělů je nezaměstnaných, u lidí do pětadvaceti let je to hrozivých 56 procent.

Přecházet silnici se tady dá bez obav.
Přecházet silnici se tady dá bez obav. | Foto: Martin Novák

Lidé nemají na splácení úvěrů, banky jsou v problémech. Vláda v Madridu si musela v Evropské unii půjčit na jejich záchranu 41 miliard eur.

Ciudad Valdeluz je pomníkem problémů, do kterých se Španělsko a další země eurozóny dostaly. Banky, developeři a další majitelé nabízejí byty pod cenou, ale nikdo nekupuje.

Je libo posezení na lavičce s pěkným výhledem?
Je libo posezení na lavičce s pěkným výhledem? | Foto: Martin Novák

"Řešení, jak tato prázdná města naplnit lidmi, spočívá v nastartování ekonomického růstu. A také v poučení se z chyb, které jsme udělali. Byty a domy se staly v mnoha případech jen investicí. Lidé kupovali a pak se snažili prodat se ziskem.

Musíme vytvořit normální trh, ve kterém nemusí každý nutně vlastnit byt či dům, ale může si ho pronajímat za cenu, která je adekvátní," řekl Aktuálně.cz ekonom Carlos Carnerro z výzkumného centra Alternatívas v Madridu.

Foto: Martin Novák

Odhaduje se, že nyní je po celém Španělsku přes tři miliony prázdných, nevyužívaných bytů.

Otazníky proto vyvolává plán výstavby obřího komplexu, plného kasin a hotelů ve stylu Las Vegas. Na místě podobném jako Ciudad Valdeluz, nedaleko Madridu, chce do projektu investovat více než třicet miliard dolarů král amerického hazardu a kasinového průmyslu Sheldon Adelson. Slibuje vytvoření nových pracovních míst.

Jenže konkurence nespí. Na kasina jako cestu z krize se chce zaměřit další těžce zkoušená země eurozóny. Kypr.

Domy už nesou známky opotřebování, ačkoliv je ještě skoro nikdo nepoužíval.
Domy už nesou známky opotřebování, ačkoliv je ještě skoro nikdo nepoužíval. | Foto: Martin Novák
 

 

Právě se děje

Další zprávy