Jsme silní, vydržíme to. Francouzi se během výjimečného stavu snaží žít jako dřív

Simone Radačičová Simone Radačičová
27. 3. 2016 15:58
Francie žije od teroristických útoků v Paříži žije ve výjimečném stavu. Bezpečnostní opatření se navíc zpřísnila po teroru v Bruselu. Ministr vnitra Bernard Cazeneuve uvedl, že země povolala dalších 1600 policistů a četníků. Hlídkují zejména v turistickém jádru francouzské metropole. I přes to, že vláda varuje, že teroristé mohou opět udeřit, Pařížané tvrdí, že větší obavy nemají. Jinak na tom jsou turisté nebo zahraniční studenti, ti obavy naopak pociťují.
Vojáci v ulicích Paříže.
Vojáci v ulicích Paříže. | Foto: Simone Radačičová

Paříž (od naší zpravodajky) - Je něco krátce před osmou hodinou ráno. U Eiffelovy věže váhavě postává jen několik osamělých turistů. Do přilehlého parku si přišlo zaběhat pár desítek Pařížanů, k věži teprve pomalu přicházejí první pouliční prodavači suvenýrů.

Najednou u "Eiffelovky" zastavuje autobus a z něj vystupuje asi dvacet ozbrojených vojáků. V rukách mají automatické zbraně, rozdělují se do několika skupinek a pečlivě prochází okolí slavné pařížské dominanty.

Na vojáky se zbraněmi si Francouzi museli zvyknout už před několika měsíci. Tamní vláda zpřísnila bezpečnostní opatření po teroristických útocích z 13. listopadu, jež si vyžádaly na 130 obětí. Od té doby je země ve výjimečném stavu.

Nebojím se

Po bruselských atentátech Francie své bezpečnostní podmínky ještě zpřísnila.

Ministr vnitra Bernard Cazeneuve uvedl, že země povolala dalších 1600 policistů a četníků, kteří už dohlížejí na bezpečnost na hranicích - hlavně na přechodech s Belgií - a také na letištích či nádražích.

Vláda Francouze opakovaně varuje, že teroristé mohou udeřit znovu. Přesto se Pařížané ztotožňují s přesvědčením, že život musí i po tak hrozných činech jít dál a lidé se nesmějí nechat zastrašit.

"Ne, nebojím se. Třeba metrem jezdím i nadále," říká asi dvacetiletá Virginie. "Vůbec nevím, proč teroristé zaútočili zrovna v Paříži a Bruselu," dodává s typickým francouzským pokrčením ramen.

Podobně se vyjadřuje zhruba šestnáctiletá studentka Mayra. Ani ona nezměnila kvůli teroristické hrozbě své chování. "S rodiči ale o tom hodně mluvíme," líčí v jedné z ulic kousek od Eiffelovy věže.

Paříž po teroristickém útoku v Bruselu.
Paříž po teroristickém útoku v Bruselu. | Foto: Simone Radačičová

Je tu hodně policistů, ale strach mám

"Řekl bych, že Francouzi berou všechno tohle jinak. Že se jich to dotýká méně než Čechů - u nás je to všem hodně líto a objevila se vlna solidarity. Tady to berou víc ve smyslu jako 'Jsme silní Francouzi, vydržíme to'. Berou to urputněji," popisuje český student geografie Jiří, který přijel do Paříže v lednu v rámci výměnného programu Erasmus.

"Jsou tu hodně vidět policisté a vojáci na ulicích," všímá si pak Zdeněk, student filozofie z Čech. Ten se po útocích v Bruselu začal vyhýbat metru. "Začal jsem raději jezdit na kole, protože se mi moc nechce chodit do metra," dodal. „To že se tady odehrály dva teroristické útoky neznamená, že se to nemůže stát potřetí."

Také zahraniční turisté, kteří do města nad Seinou jezdí, mají obavy. Atentáty je ale neodradily. „Jsme tu dva dny, zítra už odjíždíme. Viděli jsme tu hodně policejních aut, a tady u Louvru je i hodně vojáků. Mám trochu obavy,“ uvedla u slavné skleněné pyramidy asi padesátiletá Soraya, která na výlet do Evropy přijela až z Brazílie. "Jeli jsme v metru, našel se tam podezřelý balík, museli jsme hned odejít, měla jsem strach," popisuje.

Podobně se cítila také asi třicetiletá turistka ze Španělska María. "Je tu hodně policistů, ale díky nim se cítím aspoň trochu bezpečněji. Strach ale mám."

Louvre hlídají vojáci.
Louvre hlídají vojáci. | Foto: Simone Radačičová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy