Atény - Bývalo nemyslitelné, aby politika jedné země Evropské unie čekaly v hlavním městě jiné členské země tisíce rozzlobených demonstrantů s urážejícími transparenty, několikahodinová stávka státních zaměstnanců a nasazení skoro sedmi tisíc policistů.
Krize eura to ale změnila a právě toto se odehrávalo během šestihodinové návštěvy spolkové kancléřky Angely Merkelové v Řecku. Do země dorazila v úterý po poledni.
V centru poblíž budovy parlamentu se sešly na demonstraci desetitisíce lidí, někteří házeli na policii kameny a láhve. Ta proti nim nasadila slzný plyn.
Mnoho Řeků je přesvědčeno, že za požadavky na tvrdé hospodářské škrty stojí především Německo a Merkelová osobně. Němce tak viní z odpovědnosti za prohlubování hospodářské mizérie jejich země.
"Přijela jsem dnes s plným vědomím, že období, kterým Řecko prochází, je velmi těžké. Máte za sebou ale už velký kus cesty," řekla Merkelová v Aténách na tiskové konferenci po setkání s řeckým premiérem Antonisem Samarasem .
Oba se shodli na tom, že Řecko musí zůstat v eurozóně. "Krvácíme, ale v reformách vytrváme," řekl Samaras. Německá kancléřka s sebou nepřivezla příslib další finanční pomoci Řecku, pokud pomineme třicet milionů eur, které Berlín Aténám poskytne na zdravotnictví a vylepšení regionální správy.
Merkelová zdůraznila, že její cesta má řeckou vládu podpořit v reformním úsilí, ovšem to je přesně to, co si odpůrci razantních škrtů nepřejí. Řecká nezaměstnanost je nyní na 25 procentech, přitom se dál propouští, zvyšují se daně, snižují penze a platy, soukromé podniky krachují.
Mluvčí spolkové kancléřky Stefan Seifert prohlásil ještě před cestou, že Německo a Řecko jsou partneři v Evropské unii a je zcela normální, když německý politik jede na návštěvu Řecka.
Co se ale dělo v Aténách před začátkem návštěvy i v jejím průběhu, to rozhodně normální není.
Merkelovou chránilo na sedm tisíc policistů rozmístěných všude, kam se německá politička hnula. Na střechách v centru Atén byli rozmístěni policejní odstřelovači, některé části města byly v době návštěvy uzavřeny dokonce i pro pěší.
Část stanic metra byla uzavřena, nejezdily autobusy, trolejbusy ani vlak spojující letiště s centrem města. Učitelé, lékaři a někteří další státní zaměstnanci v poledne na protest zastavili práci na tři hodiny.
Velké demonstrace se zúčastnili šéfové odborů a také předák levicové strany SYRIZA Alexis Tsipras, který je zásadním odpůrcem tvrdých škrtů. Policie za rušení pořádku zatkla 33 lidí.
"Nepřijela podpořit Řecko, přijela zachraňovat korupční, zostuzený a servilní politický systém. Připravíme jí přivítání, jaké si zaslouží," uvedl Tsipras.
Už v pondělí demonstranti v centru Atén mávali transparenty, které se týkaly hlavně nacistické minulosti Německa. Hemžilo se to na nich nápisy jako Heil nebo Čtvrtá říše. "Hitlerova dcero, pryč z Řecka a žádnou čtvrtou říši," stálo na jednom z transparentů.
Nespokojení Řekové se často uchylují k této rétorice, aby vyjádřili svůj odpor k Německu. Vracejí se například k masakru, kterého se nacisté dopustili v červnu 1944 ve vesnici Distomo, kde povraždili 218 lidí.
Německý deník Bild před cestou napsal, že Řekové by naopak měli Merkelové děkovat za pomoc, kterou Německo jejich zemi poskytuje.