Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová se stala terčem kritiky uvnitř vlastní Křesťansko-demokratické unie (CDU).
Některé její spolustraníky zneklidnil neúspěch v nedělních zemských volbách v Severním Porýní-Vestfálsku. Viní Merkelovou ze špatného vedení a neschopnosti určit jasné priority.
Volby pro stranu znamenaly ztrátu většiny ve Spolkové radě, horní komoře parlamentu. Při prosazování některých kroků se tak CDU musí opírat i o podporu opozičních sociálních demokratů.
Merkelová také čelí kritice kvůli fondu pro záchranu eurozóny v hodnotě 750 miliard eur, který německá vláda odsouhlasila. Balíček má sloužit ke stabilizaci eura.
Přestože nikdo nepochybuje o její pozici, skupina konzervativců projevila nespokojenost s její vládou a prohlásila, že by Merkelová měla projevit větší odvahu.
"Paní Merkelová, jednejte," řekl saský premiér Stanislaw Tillich premiér státu Sasko. Jeho komentář podpořil Stefan Mappus, premiér Bádenska-Württemberska. Ten prohlásil, že je tu "veliká nespokojenost se způsobem, jakým Berlín posledních šest měsíců vládnul."
Merkelová odložila své hlavní politické priority, kterými jsou snížení daní, reforma zdravotnictví a prodloužení životnosti některých atomových elektráren, až za nedělní volby v Severním Porýní-Vestfálsku. Bála se, že by změny mohly negativně ovlivnit výsledky.
Německá veřejnost také dává najevo značnou nelibost nad půjčkou Řecku. Většina Němců Řekům nechce půjčovat a raději by viděla, kdyby Řecko vystoupilo z eurozóny.
Kancléřka v pondělí kvůli omezenému rozpočtu vyloučila daňové škrty. Nesplnila tak jeden z hlavních bodů její koaliční dohody a pobouřila Německo, které již i tak nelibě neslo výdaje na zadlužené země Evropské unie.
Pozice Merkelové však momentálně ohrožena není, kancléřka nemá zjevného nástupce a koalice je i nadále v zájmu všech koaličních stran. Tedy CDU, její bavorské sesterské strany CSU i liberálů (FDP).