Zkušenost s integrací migrantů může Německu pomoct při současné krizi, věří Merkelová

ČTK ČTK
13. 4. 2016 0:30
Německá zkušenost s initegrací poválečných vysídlenců mohou zemi pomoct zvládnout i dopady současné migrační krize, řekla na shromáždění Svazu vyhnanců kancléřka Angela Merkelová. Integrace současných uprchlíků do společnosti bude vyžadovat úsilí obou stran. Merkelová připomněla, že ani integrace poválečných vysídlenců do německé společnosti nebyla jednoduchá. Přesto se podařila a Němci odsunutí z oblasti střední a východní Evropy výrazně přispěli k obnově Německa a k rozvoji jeho ekonomiky.
Angela Merkelová
Angela Merkelová | Foto: Reuters

Berlín - Zkušenosti s integrací poválečných vysídlenců mohou Německu pomoct zvládnout i dopady současné migrační krize. Na výročním shromáždění Svazu vyhnanců (BdV), který zastřešuje spolky německých vysídlenců ze zemí střední a východní Evropy, to v úterý řekla kancléřka Angela Merkelová. Zdůraznila přitom, že integrace současných uprchlíků do společnosti bude vyžadovat úsilí obou stran.

"Bezpochyby jsou důvody, kulturní pozadí i naděje lidí, kteří jsou dnes na útěku a hledají budoucnost v Evropě, jiné, než jaké měli němečtí vyhnanci před 70 lety. To však nesnižuje zkušenosti, které jsme získali," řekla kancléřka s tím, že tyto zkušenosti je možné využít i při zvládání současné situace, kdy se Německo potýká s příchodem největšího množství uprchlíků od poválečných let.

Merkelová připomněla, že ani integrace poválečných vysídlenců do německé společnosti nebyla jednoduchá. Přesto se podařila a Němci odsunutí z oblasti střední a východní Evropy výrazně přispěli k obnově Německa a k rozvoji jeho ekonomiky. Stejně jako v minulosti však i dnes úspěšná integrace podle kancléřky vyžaduje vstřícnost od přijímající společnosti i úsilí těch, kdo do země přicházejí.

"Kdo k nám dnes přichází, může počítat s naší pomocí při výuce jazyka a při získávání kvalifikace pro pracovní trh. Zároveň ale od něj požadujeme, aby se seznámil s naším způsobem života a s fungováním společnosti, aby ho pochopil a aby ho respektoval," prohlásila Merkelová.

Němečtí vysídlenci a jejich rodiny jsou podle kancléřky díky své zkušenosti citlivější k otázkám útěku a ztráty domova. Merkelová je proto vyzvala, aby nabízeli uprchlíkům pomocnou ruku a aby se stali silným hlasem ve společenské debatě o migraci.

Stejně se vyjádřil i předseda BdV Bernd Fabritius, podle kterého se vysídlenci právě kvůli vlastnímu osudu nesmí odvracet před utrpením, kterým procházejí dnešní uprchlíci. "Musíme jít příkladem v lidskosti a v solidaritě," řekl.

Drobné skupiny uprchlíků jsou pro nás očistou krve, pokud jich ale přijdou miliony, jde o existenci naší kultury, říká etnolog Mnislav Atapana Zelený. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy