Merkelová v Izraeli: Vždy budeme stát při vás

man
18. 3. 2008 17:05
Kancléřka přednesla německy historický projev
Merkelová promluvila jako první šéf německé vlády v izraelském parlamentu.
Merkelová promluvila jako první šéf německé vlády v izraelském parlamentu. | Foto: Reuters

Jeruzalém - Angela Merkelová se dnes stala první německou kancléřkou, která kdy promluvila v izraelském parlamentu.

Přijela na pozvání premiéra Ehuda Olmerta u příležitosti šedesátého výročí vyhlášení židovského státu. Její vystoupení poslanci schválili i s tím, že bude hovořit neměcky.

Tedy jazykem, který je pro řadu Izraelců vzhledem ke známým historickým událostem přece jen výjimečný.

Ojedinělé protesty

Merkelová není prvním politikem, který 120 poslanců Knesetu oslovil německy. Už před třemi lety tak učinil prezident spolkové republiky Horst Köhler a také předseda křesťansko-demokratické frakce v Evropském parlamentu Hans-Gert Pöttering.

Někteří poslanci projev v němčině těžce nesli. Jeden z členů pravicové Národní náboženské strany Arieh Eldad na protest opustil sál.

Německá kancléřka u památníku obětí holocaustu v jeruzalémském muzeu Jad Vašem.
Německá kancléřka u památníku obětí holocaustu v jeruzalémském muzeu Jad Vašem. | Foto: Reuters

"Nemohu v Knesetu snést němčinu. Je to jazyk, v němž byly zavražděni moji prarodiče," řekl poslanec. Výhrady ale zazněly i od některých zákonodárců z levicové Strany práce.

Merkelová byla od svého zvolení do funkce v Izraeli už potřetí. Zopakovala, že vzhledem k šesti milionům Židům vyvražděným během holocaustu má Německo mimořádnou odpovědnost ve vztahu k Izraeli.

"Vždy budeme stát při Izraeli (...) Holocaust naplňuje Němce hanbou," pronesla kancléřka v Knesetu.

"Právo Izraele na existenci patří k základním prvkům německé zahraniční politiky. Hrozby, kterým je vystaven Izrael, považujeme rovněž za hrozby proti nám," uvedla před novináři po setkání s premiérem Olmertem.

Společné zasedání vlád

Několik ministrů obou zemí se sešlo na společném zasedání, což by se nadále mělo opakovat jednou ročně.

Merkelová také v Izraeli čelila otázkám na kontrakty německým firem v Íránu. Uvedla, že německé ekonomické aktivity v této zemi se v posledních letech a měsících výrazně snížily.

Loňský průzkum Nadace Konrada Adenauera ukázal, že názory Izraelců na Němce a Německo se více než šedesát let po skončení druhé světové války zlepšily.

Pozitivní názor na Německo má 67 procent dotázaných, což mu zajistilo třetí příčku mezi oblíbenými zeměmi za Spojenými státy (85 procent) a Velkou Británií (80 procent).

Izrael a Spolková republika Německo navázaly diplomatické vztahy v roce 1965, když třináct let předtím podepsaly v Lucemburku dohodu o německých reparacích židovskému státu za holokaust.

Komunistická NDR během své existence s Izraelem diplomatické vztahy nenavázala. Merkleová shodou okolností do sjednocení Německa v roce 1990 žila právě v NDR.

 

 

Právě se děje

Další zprávy