Merkelová: USA by měly zavřít Guantánamo

Red Zah, ČTK
7. 1. 2006 17:04
Berlín - Jen týden před první cestou do Washingtonu se německá kancléřka Angela Merkelová pustila do kritiky amerického vězení na Guantánamu.

"Instituce jako Guantánamo nemohou existovat v této podobě tak dlouhou dobu," prohlásila Merkelová v interview pro pondělní vydání týdeníku Der Spiegel, jehož úryvky byly v předstihu zveřejněny. "Je zapotřebí najít jiné způsoby, jak si počínat s vězni," dodala kancléřka a slíbila, že toto téma nadnese i při setkání s Bushem, plánovaném na 13. ledna.

Spojené státy zadržují na kubánské základně Guantánamo na 500 osob podezřelých ze spojení s terorismem, z nichž většina byla dopadena v Afghánistánu po svržení Talibanu v roce 2001. Americká vláda uvádí, že jde o nepřátelské bojovníky, nikoli o válečné zajatce, a proto se na ně nevztahují Ženevské konvence.

Mezi zadržovanými je i německý Turek

Na Guantánamu je již téměř čtyři roky bez obvinění zadržován i třiadvacetiletý německý Turek Murat Kurnaz, přezdívaný "Talib z Brém" podle německého města, kde se narodil.

Merkelová, která se ujala funkce v listopadu, navštíví Washington jako šéfka německé vlády poprvé. Šéfka křesťanských demokratů slíbila, že zlepší americko-německé vztahy, narušené za vlády jejího předchůdce Gerharda Schrödera, který ostře kritizoval válku v Iráku.

Merkelová kritizovala Rusko

Zatímco vztahy Německa se Spojenými státy Merkelová v rozhovoru pro Spiegel označila za "přátelství", pro vztah Berlína s Moskvou považuje za příhodnější použití termínu "strategické partnerství". "Domnívám se, že s Ruskem ještě nesdílíme tolik stejných hodnot jako s USA," podotkla. Vyjádřila také obavy z nového zákona, který dá Kremlu větší kontrolu nad nevládními organizacemi v Rusku.

Merkelová se vrátila rovněž k nedávnému sporu Ukrajiny a Ruska o ceny ruského plynu, v jehož důsledku byly přechodně omezeny i dodávky této suroviny do dalších evropských zemí. Německo si podle ní musí najít více dodavatelů. "Musíme udělat vše pro to, abychom ušetřili co nejvíce energie, a diverzifikovat naše zdroje," řekla. Pětadvacet států EU dováží čtvrtinu zemního plynu právě z Ruska.

 

Právě se děje

Další zprávy