Berlín - Pro vyhnání Němců mimo jiné z Československa po druhé světové válce podle kancléřky Angely Merkelové neexistovalo morální ani politické ospravedlnění, i když tehdejší události byly následkem nacistické diktatury. Merkelová to řekla ve středu v Berlíně při vzpomínce na oběti vysídlení. Ze zemí střední a východní Evropy bylo po druhé světové válce odsunuto 12 až 14 milionů Němců.
"Vyhnání a útěk Němců byly především bezprostředním následkem Němci započaté druhé světové války a nevýslovných zločinů nacionálněsocialistické diktatury," řekla Merkelová. "To ale nemění nic na tom, že pro vyhnání neexistovalo ani morální, ani politické ospravedlnění," zdůraznila šéfka německé vlády, která v této souvislosti hovořila o "hořké nespravedlnosti".
Reakce pana prezidenta na prohlášení spolkové kancléřky Angely Merkelové k odsunu Němců: Hluboký nesouhlas!
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) June 20, 2018
"Až dva miliony lidí přišly následkem vyhnání a útěku o život," poznamenala také Merkelová. Další miliony si musely poradit se ztrátou domova, majetku či přátel a začít nový život ve válkou zničené zemi.
Absolutně nepřijatelné, reagoval Babiš
Na slova kancléřky zareagoval prezident Miloš Zeman. Prohlásil, že s Merkelovou "hluboce nesouhlasí".
Ke kritice výroku německé kancléřky se přidal i premiér Andrej Babiš. "Já myslím, že takový výrok je absolutně nepřijatelný a odmítám ho hlavně v období, kdy si připomínáme hrůzy heydrichiády, Lidice, Ležáky a zabití našich parašutistů. Já mám pocit, že v Německu probíhá nějaký vnitropolitický boj a je velice nešťastné, že se jitří staré rány, které jsou pro nás nepřijatelné," řekl Babiš novinářům v Olomouci.
Jenom z Československa byly po druhé světové válce odsunuty na tři miliony Němců, z nichž se někteří postavili na stranu nacistického režimu. Česko-německá deklarace z roku 1997 v této souvislosti hovoří o vyhánění a nuceném vysídlení. Podle česko-německé komise historiků při něm přišlo o život 15 000 až 30 000 Němců.