Merkelová nečekaně navštívila vánoční trhy v Berlíně. Oběti teroru uctila bílou růží

ČTK ČTK
12. 12. 2017 21:30
Kancléřka Angela Merkelová v posledních týdnech čelila ostré kritice kvůli údajné nedostatečné solidaritě s pozůstalými po loňském teroristickém útoku na berlínských vánočních trzích. V úterý trhy na náměstí Breitscheidplatz osobně navštívila.
Kancléřka Angela Merkelová navštívila vánoční trhy na berlínském Breitscheidplatzu, kde v roce 2016 došlo k teroristickému útoku.
Kancléřka Angela Merkelová navštívila vánoční trhy na berlínském Breitscheidplatzu, kde v roce 2016 došlo k teroristickému útoku. | Foto: Reuters

Berlín - Týden před prvním výročím teroristického útoku v Berlíně navštívila v úterý večer kancléřka Angela Merkelová překvapivě vánoční trhy na náměstí Breitscheidplatz. Na místě atentátu, který si vyžádal 12 mrtvých včetně jedné Češky, uctila kancléřka oběti, informovala se o bezpečnostních opatřeních a hovořila s návštěvníky trhů i stánkaři, informovala agentura DPA.

Merkelová se na vánočním trhu v západní části berlínského centra zdržela asi půl hodiny. Mluvila například se Susanne Wollenschlägerovou, u jejíhož stánku loni zemřeli dva lidé. U dalšího stánku si nechala nalít nealkoholický svařený nápoj.

Přítomní policisté ji informovali o bezpečnostních opatřeních, která se po loňském atentátu na řadě trhů po celém Německu značně zpřísnila.

Merkelová přímo uctila také oběti loňského atentátu. Na pietní místo položila bílou růži.

Kancléřka v posledních dnech čelila kritice postupu německých úřadů po teroristickém útoku z loňského 19. prosince. Pozůstalí po obětech atentátu v nedávno zveřejněném otevřeném dopise kancléřce napsali, že "v Německu chybí základní profesionalita v zacházení s terorismem".

Text mimo jiné poukazuje na četné chyby bezpečnostních úřadů v případu atentátníka Anise Amriho.

Amri téměř přesně před rokem najel ukradeným kamionem na vánoční trhy na náměstí u Pamětního kostela císaře Viléma. Mezi jeho oběťmi byla i Češka Naďa Čižmárová. Amriho na útěku po několika dnech zastřelili policisté na severu Itálie.

Manžel zabité Češky Petr Čižmár se před několika dny v rozhovoru s ČTK připojil ke kritice na adresu kancléřky Merkelové. "Očekával bych, že nám bude kondolovat," řekl. Německé úřady podle něj mnohokrát pochybily a němečtí politici odmítli přijmout zodpovědnost.

Za týden se uskuteční ústřední pietní akt, který má připomenout oběti atentátu z náměstí Breitscheidplatz. Zúčastní se ho Merkelová i prezident Frank-Walter Steinmeier. Odhalen by měl být mimo jiné památník. Podle časopisu Spiegel se příští pondělí Merkelová setká se zástupci pozůstalých po obětech útoku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy