Betonové bloky a pytle s pískem. Německá vánoční tržiště se letos opevnila proti teroristům

Martin Novák Martin Novák
29. 11. 2017 10:35
Německo znovu reaguje na jeden z nejkrvavějších teroristických útoků ve své novodobé historii. Po loňské smrti dvanácti lidí v Berlíně, kde najel islamistický terorista 19. prosince do tržiště s ukradeným kamionem, úřady výrazně zpřísnily ochranu svých vánočních trhů. Některé z nich připomínají obležené pevnosti.
Instalace betonových bloků na berlínské vánoční tržiště.
Instalace betonových bloků na berlínské vánoční tržiště. | Foto: Reuters

Berlín - Přes 2600 vánočních tržišť se rozsvítilo a otevřelo v Německu.

Vánoční trhy v německém Kolíně nad Rýnem.
Vánoční trhy v německém Kolíně nad Rýnem. | Foto: Reuters

Bez svařeného vína, pochoutek na grilu a stánků si většina Němců Vánoce a předvánoční čas nedovede představit.

Letos je ale provázejí nebývalá bezpečnostní opatření. Po loňské smrti dvanácti lidí v Berlíně, kde najel 19. prosince Tunisan Anis Amri do tržiště s ukradeným kamionem.

Organizátoři v mnoha městech obehnali příjezdové plochy k trhům betonovými bloky. Někde si najali bezpečnostní agentury.

Ve Frankfurtu nad Mohanem bude mít policie přímo na tržišti provizorní policejní stanici. V Lübecku jsou kolem stánků pytle s pískem.

Některá města si pořídila na trhy kamerový systém. V Kolíně nad Rýnem prošla ochranka stánků speciálním policejním výcvikem.

"Co se dalo udělat, to se udělalo," uvedl při otevření berlínských trhů k jejich bezpečnosti primátor německé metropole Michael Müller.

Podle ministerstva vnitra zůstává riziko terorismu v Německu vysoké.

Policejní zátarasy před vánočním trhem ve Stuttgartu.
Policejní zátarasy před vánočním trhem ve Stuttgartu. | Foto: Reuters

 "Vánoční trhy jsou pro teroristy dál atraktivním cílem. Je tam hodně lidí, volný přístup a jde o symboly jak křesťanství, tak konzumní kultury," cituje agentura DPA Jannise Justa, který se zabývá problematikou terorismu a radikalizace na univerzitě v německém Kielu.

Krajně pravicová a antiislámská Alternativa pro Německo (AfD) vyzvala své příznivce, aby na sociálních sítích sdíleli fotografie bezpečnostních opatření na vánočních tržištích.

Chce tím poukázat na rozhodnutí kancléřky Angely Merkelové přijmout v roce 2015 do země téměř milion uprchlíků. AfD považuje tento krok za ohrožení bezpečnosti Německa.

Minulý týden německá policie při několika raziích po celé zemi zatkla skupinu mužů, podezřelou z plánu zaútočit na trh v Essenu ve spolkové zemí Severní Porýní-Vestfálsko.

Není jasné, o jak pokročilý plán šlo, ale podle deníku Bild si zatčení některá místa už fotografovali.

Při vjezdu nákladního auta na vánoční trhy v Berlíně zemřelo 12 lidí. Zraněných jsou desítky. Podle policie se jednalo o úmyslný útok. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 8 minutami

ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny, upozornila na nedostupnost bydlení

Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték, informovala na čtvrteční tiskové konferenci.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

ČNB zároveň konstatovala, že pokračující silný růst cen nemovitostí v Česku zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

ČNB současně nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Policie propustila muže, který naboural do brány sídla Merkelové

Řidiče, který ve středu autem narazil do příjezdové brány sídla německé kancléřky Angely Merkelové v centru Berlína, policie ve čtvrtek propustila. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že není důvod muže dále zadržovat. Případ kvůli politickému pozadí prověřuje kriminální policie. K motivu se nevyjádřila, muž ale podobný čin spáchal již před šesti lety, kdy rovněž najel do plotu kancléřství.

Auto 54letý muž popsal nápisy, které byly protiglobalizační. V roce 2014 měl na voze vzkaz o ochraně klimatu a také vyznání lásky. To, že za oběma událostmi stojí jeden člověk, potvrdilo ve středu ministerstvo vnitra.

Německá média bezprostředně po incidentu spekulovala, že muž se mohl potýkat s psychickými problémy. Podle policie ale převoz na psychiatrické oddělení není třeba. Při nehodě, která byla zřejmě úmyslná, se nikdo nezranil, škody na plotu i na voze jsou jen malé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy