Betonové bloky a pytle s pískem. Německá vánoční tržiště se letos opevnila proti teroristům

Martin Novák Martin Novák
29. 11. 2017 10:35
Německo znovu reaguje na jeden z nejkrvavějších teroristických útoků ve své novodobé historii. Po loňské smrti dvanácti lidí v Berlíně, kde najel islamistický terorista 19. prosince do tržiště s ukradeným kamionem, úřady výrazně zpřísnily ochranu svých vánočních trhů. Některé z nich připomínají obležené pevnosti.
Instalace betonových bloků na berlínské vánoční tržiště.
Instalace betonových bloků na berlínské vánoční tržiště. | Foto: Reuters

Berlín - Přes 2600 vánočních tržišť se rozsvítilo a otevřelo v Německu.

Vánoční trhy v německém Kolíně nad Rýnem.
Vánoční trhy v německém Kolíně nad Rýnem. | Foto: Reuters

Bez svařeného vína, pochoutek na grilu a stánků si většina Němců Vánoce a předvánoční čas nedovede představit.

Letos je ale provázejí nebývalá bezpečnostní opatření. Po loňské smrti dvanácti lidí v Berlíně, kde najel 19. prosince Tunisan Anis Amri do tržiště s ukradeným kamionem.

Organizátoři v mnoha městech obehnali příjezdové plochy k trhům betonovými bloky. Někde si najali bezpečnostní agentury.

Ve Frankfurtu nad Mohanem bude mít policie přímo na tržišti provizorní policejní stanici. V Lübecku jsou kolem stánků pytle s pískem.

Některá města si pořídila na trhy kamerový systém. V Kolíně nad Rýnem prošla ochranka stánků speciálním policejním výcvikem.

"Co se dalo udělat, to se udělalo," uvedl při otevření berlínských trhů k jejich bezpečnosti primátor německé metropole Michael Müller.

Podle ministerstva vnitra zůstává riziko terorismu v Německu vysoké.

Policejní zátarasy před vánočním trhem ve Stuttgartu.
Policejní zátarasy před vánočním trhem ve Stuttgartu. | Foto: Reuters

 "Vánoční trhy jsou pro teroristy dál atraktivním cílem. Je tam hodně lidí, volný přístup a jde o symboly jak křesťanství, tak konzumní kultury," cituje agentura DPA Jannise Justa, který se zabývá problematikou terorismu a radikalizace na univerzitě v německém Kielu.

Krajně pravicová a antiislámská Alternativa pro Německo (AfD) vyzvala své příznivce, aby na sociálních sítích sdíleli fotografie bezpečnostních opatření na vánočních tržištích.

Chce tím poukázat na rozhodnutí kancléřky Angely Merkelové přijmout v roce 2015 do země téměř milion uprchlíků. AfD považuje tento krok za ohrožení bezpečnosti Německa.

Minulý týden německá policie při několika raziích po celé zemi zatkla skupinu mužů, podezřelou z plánu zaútočit na trh v Essenu ve spolkové zemí Severní Porýní-Vestfálsko.

Není jasné, o jak pokročilý plán šlo, ale podle deníku Bild si zatčení některá místa už fotografovali.

Při vjezdu nákladního auta na vánoční trhy v Berlíně zemřelo 12 lidí. Zraněných jsou desítky. Podle policie se jednalo o úmyslný útok. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Polsku hořelo 40 domů a hospodářských budov, devět lidí skončilo v nemocnici

Polské úřady vyšetřují příčiny požáru, který v sobotu večer zasáhl na 40 budov ve vesnici Nowa Biala na jihu Polska. Hořet začalo kolem šesté hodiny večer a oheň se rychle rozšířil, celkem zasáhl 21 domů a 23 hospodářských budov, píše server TVN24. Bojovalo s ním kolem 100 hasičských jednotek. Devět lidí skončilo v nemocnici. Podle úřadů uhynul zatím neupřesněný počet hospodářských zvířat.

Požár se podle serveru TVN25 rychle rozšířil, jelikož budovy ve vsi jsou blízko sebe a některé jsou dřevěné. "V současné době je požár už uhašen," uvedl dnes zpravodajský portál TVN24, podle nějž policie zasažená místa uzavřela a přístup mají pouze vyšetřovatelé a zástupci úřadů. Ty zatím nechtějí spekulovat o možných příčinách požáru. Vyšetřovatelé se k nim vyjádří po inspekci místa, což může trvat i několik dní, sdělil policejní mluvčí Sebastian Gleń.

Ztráty jsou obrovské, reagovala na požár starostka obce Krystyna Wenglarzová, podle níž ostatní lidé nabízejí postiženým rodinám nocleh a jídlo. Premiér Mateusz Morawiecki, který vesnici dnes navštívil, slíbil okamžitou pomoc i podporu při rekonstrukci shořelých anebo poškozených stavení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy