Betonové bloky a pytle s pískem. Německá vánoční tržiště se letos opevnila proti teroristům

Martin Novák Martin Novák
29. 11. 2017 10:35
Německo znovu reaguje na jeden z nejkrvavějších teroristických útoků ve své novodobé historii. Po loňské smrti dvanácti lidí v Berlíně, kde najel islamistický terorista 19. prosince do tržiště s ukradeným kamionem, úřady výrazně zpřísnily ochranu svých vánočních trhů. Některé z nich připomínají obležené pevnosti.
Instalace betonových bloků na berlínské vánoční tržiště.
Instalace betonových bloků na berlínské vánoční tržiště. | Foto: Reuters

Berlín - Přes 2600 vánočních tržišť se rozsvítilo a otevřelo v Německu.

Vánoční trhy v německém Kolíně nad Rýnem.
Vánoční trhy v německém Kolíně nad Rýnem. | Foto: Reuters

Bez svařeného vína, pochoutek na grilu a stánků si většina Němců Vánoce a předvánoční čas nedovede představit.

Letos je ale provázejí nebývalá bezpečnostní opatření. Po loňské smrti dvanácti lidí v Berlíně, kde najel 19. prosince Tunisan Anis Amri do tržiště s ukradeným kamionem.

Organizátoři v mnoha městech obehnali příjezdové plochy k trhům betonovými bloky. Někde si najali bezpečnostní agentury.

Ve Frankfurtu nad Mohanem bude mít policie přímo na tržišti provizorní policejní stanici. V Lübecku jsou kolem stánků pytle s pískem.

Některá města si pořídila na trhy kamerový systém. V Kolíně nad Rýnem prošla ochranka stánků speciálním policejním výcvikem.

"Co se dalo udělat, to se udělalo," uvedl při otevření berlínských trhů k jejich bezpečnosti primátor německé metropole Michael Müller.

Podle ministerstva vnitra zůstává riziko terorismu v Německu vysoké.

Policejní zátarasy před vánočním trhem ve Stuttgartu.
Policejní zátarasy před vánočním trhem ve Stuttgartu. | Foto: Reuters

 "Vánoční trhy jsou pro teroristy dál atraktivním cílem. Je tam hodně lidí, volný přístup a jde o symboly jak křesťanství, tak konzumní kultury," cituje agentura DPA Jannise Justa, který se zabývá problematikou terorismu a radikalizace na univerzitě v německém Kielu.

Krajně pravicová a antiislámská Alternativa pro Německo (AfD) vyzvala své příznivce, aby na sociálních sítích sdíleli fotografie bezpečnostních opatření na vánočních tržištích.

Chce tím poukázat na rozhodnutí kancléřky Angely Merkelové přijmout v roce 2015 do země téměř milion uprchlíků. AfD považuje tento krok za ohrožení bezpečnosti Německa.

Minulý týden německá policie při několika raziích po celé zemi zatkla skupinu mužů, podezřelou z plánu zaútočit na trh v Essenu ve spolkové zemí Severní Porýní-Vestfálsko.

Není jasné, o jak pokročilý plán šlo, ale podle deníku Bild si zatčení některá místa už fotografovali.

Při vjezdu nákladního auta na vánoční trhy v Berlíně zemřelo 12 lidí. Zraněných jsou desítky. Podle policie se jednalo o úmyslný útok. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 15 minutami

Sesuv půdy v nelegálním dole na zlato v Indonésii si vyžádal tři mrtvé

Při sesuvu půdy v nelegálním dole na zlato přišli v Indonésii o život tři lidé a pět se pohřešuje. S odvoláním na místní představitele o tom ve čtvrtek informovala agentura AP. Podle přeživších bylo v dole, který se nachází na ostrově Sulawesi, ve středu v době sesuvu 23 lidí. Příčinou neštěstí bylo podle Andriase Hendrika Johannese, který vede záchranný tým, nestabilní podloží.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Facebook zablokoval barmské armádě přístup ke svým platformám

Společnost Facebook oznámila, že barmské armádě s okamžitou účinností zablokovala přístup ke stejnojmenné sociální síti a na Instagram. Informovala o tom agentura Reuters. Stalo se tak v atmosféře demonstrací proti vojenskému puči z 1. února.

"Události po převratu z 1. února, včetně násilí se smrtelnými následky, uspíšily nutnost tohoto zákazu," uvedla společnost Facebook. Domnívá se, že umožňovat barmské armádě, aby nadále mohla sociální sítě Facebook a Instagram využívat, s sebou nese příliš velká rizika. Facebook také odřízne komerční společnosti napojené na barmskou armádu od možnosti zadávat reklamu na svých platformách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy