Atentátu na vánoční trhy v Berlíně se dalo zabránit. Policie udělala řadu chyb, tvrdí vyšetřovatel

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 10. 2017 18:27
Nebýt řady zásadních chyb, k loňskému teroristickému útoku na vánoční trhy v Berlíně nemuselo dojít. Podle zvláštního vyšetřovatele Bruna Josta selhala berlínská kriminální policie i sbory spolkových zemí Severní Porýní-Vestfálsko a Bádensko-Württembersko. Problémem je i špatná spolupráce mezi jednotlivými úřady po celém Německu. Berlínská radnice uvedla, že zpráva poslouží ke zlepšení situace, aby se Německo vyhnulo případnému dalšímu atentátu.
Tunisan Anis Amri loni 19. prosince najel uneseným kamionem na vánoční trhy v západní části berlínského centra a zabil 12 lidí včetně jedné Češky.
Tunisan Anis Amri loni 19. prosince najel uneseným kamionem na vánoční trhy v západní části berlínského centra a zabil 12 lidí včetně jedné Češky. | Foto: Reuters

Berlín - Loňskému teroristickému útoku na vánoční trhy v německém hlavním městě se dalo zabránit. Vyplývá to ze závěrečné zprávy, kterou ve čtvrtek v Berlíně představil zvláštní vyšetřovatel. Berlínští kriminalisté i policejní sbory dvou spolkových zemí se podle něj dopustily řady zásadních chyb.

Tunisan Anis Amri loni 19. prosince najel uneseným kamionem na vánoční trhy v západní části berlínského centra a zabil 12 lidí včetně jedné Češky. Sedm desítek lidí utrpělo při atentátu zranění. Amrimu se následně podařilo prchnout a přes západní Evropu se dostal až na sever Itálie, kde jej nedaleko Milána zastřelili policisté při rutinní kontrole.

Berlínská radnice pověřila vyšetřováním chyb, které vedly k atentátu, bývalého státní zástupce Bruna Josta. Podle něj selhala berlínská kriminální policie i policejní sbory spolkových zemí Severní Porýní-Vestfálsko a Bádensko-Württembersko. Problémem je ale podle Josta i špatná spolupráce mezi jednotlivými úřady po celém Německu.

Úřadům byl Amri totiž známý jako nebezpečný radikál. Vzhledem k tomu, že obchodoval s drogami a měl zfalšované osobní dokumenty, mohly ho úřady po zadržení v jižním Německu 30. července loňského roku až několik měsíců držet ve vazbě a možná i deportovat, uvedl Jost.

Policisté z Friedrichshafenu u Bodamského jezera ale Amriho řádně nevyslechli. Podle Josta v tom okamžiku udělali "špatně téměř vše, co špatně udělat mohli". Zaměřili se totiž jen na falešné dokumenty, o tom, že je vedený jako nebezpečný islamista, ale nic nevěděli. Během dvoudenní vazby ve Friedrichshafenu se navíc místní policii nepřihlásil nikdo z kolegů, kteří věděli o Amriho případu podrobnosti.

Andreas Geisel, který je na berlínské radnici zodpovědný za otázky vnitra, uvedl, že zpráva poslouží ke zlepšení situace, aby se Německo vyhnulo případnému dalšímu atentátu. Vyzval také k vytvoření parlamentní vyšetřovací komise k teroristickému útoku. Chyby úřadů, které vedly k tomu, že Amri mohl spáchat atentát, jsou totiž podle něj systémové a celoněmecké.

Porážkou Islámského státu v Mosulu jeho existence nekončí, stále pod jeho vlajkou bude někdo bojovat, tvrdí bezpečnostní expert Tomáš Pojar. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy