reklama
 
 

Německá kancléřka Merkelová přijede v pátek do Prahy. Sejde se s Babišem

Aktualizováno 22. 10. 2018 18:28
Důvodem cesty německé kancléřky je připomínka 100 let od vyhlášení samostatnosti Československa.

Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová přijede v pátek do Prahy, kde bude jednat s českým premiérem Andrejem Babišem. V pondělí to uvedl v Berlíně mluvčí spolkové vlády Steffen Seibert, o jehož vyjádření informuje mimo jiné server listu Die Welt. Informaci následně potvrdila mluvčí české vlády Petra Doležalová.

K výročí se Babiš setká v Praze také s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Schůzka s Merkelovou je naplánovaná na páteční odpoledne do Kramářovy vily. Po ní bude následovat tisková konference, uvedla Doležalová. Macron se v pátek setká s českým prezidentem Milošem Zemanem, v sobotu by měla následovat schůzka s Babišem. Úřad vlády ale zatím oficiální program nezveřejnil. Kiska spolu se Zemanem si v neděli ráno připomenou stoleté výročí na pražském Vítkově. Mattis se v neděli zúčastní v Praze slavnostní vojenské přehlídky v Evropské ulici.

Kancléřka Merkelová byla v ČR několikrát. Naposledy v srpnu 2016 na jednodenní pracovní cestě, kdy se Zemanem diskutovala o migraci a přerozdělovacích kvótách, a našla si i čas na návštěvu Strahovského kláštera a tamní knihovny spolu s tehdejším premiérem Bohuslavem Sobotkou.

Předtím v dubnu 2012 jednala Merkelová v Praze s tehdejším prezidentem Václavem Klausem o Evropě a energetice. A dvakrát byla v Praze oficiálně v lednu 2007 a v říjnu 2008. Českou metropoli zná Merkelová ještě ze svých studentských let, kdy tu opakovaně působila na stážích.

S Babišem se Merkelová setkala počátkem září v Berlíně. Po schůzce tehdy uvedla, že vzájemné vztahy považuje za výborné, jejich sporným bodem ale zůstává přerozdělování běženců. Babiš na společné tiskové konferenci prohlásil, že Evropa si nyní musí určit, "kde bude bránit evropský kontinent".

Připomenout výročí vzniku Československa přijedou v příštích dnech do Česka také další zahraniční státníci. Prahu o slavnostním víkendu navštíví slovenský prezident Andrej Kiska a americký ministr obrany James Mattis. Kiska spolu se Zemanem si v neděli ráno připomenou výročí na pražském Vítkově. Mattis se v neděli zúčastní v Praze slavnostní vojenské přehlídky v Evropské ulici.

Video: Merkelová uznala, že projekt migračních kvót selhal, reflektuje Zeman návštěvu v Německu

Merkelová uznala, že projekt migračních kvót selhal, reflektuje Zeman návštěvu v Německu | Video: Aktuálně.cz |  00:59

autor: ČTK | 22. 10. 2018 16:26

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama