Velký rozsudek o ohrožených zvířatech. Soud zakázal lov medvědů v Yellowstonu

Simone Radačičová Simone Radačičová
25. 9. 2018 21:57
Medvědi grizzly jsou v americkém národním parku Yellowstone magnetem na turisty. Ještě donedávna jim ale hrozilo, že je bude možné lovit. To nakonec zastavil federální soud.
Medvěd grizzly.
Medvěd grizzly. | Foto: Mind on Fire Photography / Foter / CC BY-SA

Washington - Nejstarší a zřejmě nejslavnější národní park v USA Yellowstone se proslavil díky svým stádům bizonů, gejzírům i medvědům grizzly, za kterými každoročně míří tisíce turistů a fotografů. Loni ale yellowstonští medvědi vypadli ze seznamu ohrožených druhů a hrozilo, že americké státy Idaho a Wyoming vydají povolení na odstřel až 23 kusů.

Ochranáři přírody a původní obyvatelé se kvůli tomu obrátili na soud. Ten nakonec trofejní lov medvědů z okolí národního parku zakázal.

Medvědi grizzly se na seznam ohrožených druhů dostali v roce 1975, kdy jich v Yellowstonu zbývalo jen něco přes 130. Od té doby ale jejich počet roste. Odhaduje se, že v národním parku a jeho okolí jich nyní žije na 700.

Loni proto americké úřady vyřadily medvědy grizzly z této oblasti ze seznamu ohrožených druhů. V praxi to znamenalo, že pravomoci spojené s jejich správou přešly na americké státy, na jejichž území leží Yellowstone a jeho okolí. Tedy na Wyoming, Idaho a Montanu.

Wyoming a Idaho v reakci povolily trofejní lov až 23 medvědů grizzly. Bylo by to poprvé po více než 40 letech, co by byl podobný odstřel možný.

Park je pro ně jako ostrov

Následovala rozsáhlá kritika. Na soud se nakonec obrátili ochranáři zvířat a zástupci původních obyvatel, pro které jsou tito medvědi posvátní. Tvrdí, že medvědy ohrožuje v důsledku klimatických změn nedostatek potravy i pytláci. Každý rok taky několik zvířat skončí pod koly aut.

Federální soudce Dana Christensen nejprve vydal dočasný zákaz na jejich odlov - ten měl odstartovat už letos 1. září. Tento týden dal pak ochranářům za pravdu.

Ve svém 48stránkovém rozhodnutí zdůvodnil, proč medvědy grizzly znovu vrací na seznam ohrožených druhů. "Není to o etice lovu nebo o řešení střetů mezi lidmi a medvědy grizzly," zdůraznil soudce.

Pro medvědy je národní park a jeho okolí téměř jako ostrov. Nejsou totiž "napojeni" na další medvědí skupiny například v Kanadě. Grizzly v Yellowstonu a v jeho okolí se tak množí pouze mezi sebou, což do budoucna může ohrozit jejich genofond. "Všechny důkazy nasvědčují tomu, že dlouhodobé přežití medvědů grizzly není jisté kvůli nedostatku genetického materiálu," dodal Christensen.

Ochránci versus trofejní lov

Podle agentury Reuters je to jeden z nejdůležitějších rozsudků spojených se zákonem o ohrožených druzích.

Přišel navíc v době, kdy administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa plánuje zákon přepsat. Experti se podle agentury Reuters obávají, že se změní tak, aby vyšel vstříc komerčním zájmům na úkor ochrany zvířat.

Odpůrce lovu podpořila i známá bioložka Jane Goodallová, která se léta zabývá výzkumem primátů. "Neměli bychom zabíjet zvířata pro zábavu," uvedla při své návštěvě Wyomingu.

Medvědi a ochranáři ale ještě nemají vyhráno. Zastánci trofejního lovu i tamní rančeři, kteří dlouhodobě podporují vyřazení medvědů grizzly ze seznamu ohrožených zvířat, se chtějí proti rozhodnutí soudu odvolat. Na jejich stranu se přidá například Národní střelecká asociace (NRA) nebo mezinárodní lovecké sdružení Safari Club International.

Video: Medvědice pokousala opilého muže, který jí vlezl do výběhu. Incident zachytila kamera

Medvědice pokousala opilého muže, který jí vlezl do výběhu. Incident zachytila kamera | Video: Město Kladno
 

Právě se děje

před 50 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 51 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy