Záhadné erupce v Yellowstonu. Slavný gejzír se probudil k životu, vědci ale nevědí proč

Největší aktivní gejzír na světě během posledních šesti týdnů třikrát vybuchl. Vědci se snaží najít příčinu.
Záběry nejvyššího známého aktivního gejzíru Steamboat Geyser | Video: YellowstoneNPS

Wyoming - Gejzír Steamboat v americkém národním parku Yellowstone se probudil k životu. Tento největší aktivní gejzír na světě, který dokáže chrlit horkou vodu do výšky 90 metrů, za posledních šest týdnů už třikrát soptil. Naposledy minulý pátek.

Upoutal tak pozornost geologů, kteří ale zatím nevědí, co je příčinou neobvykle častých erupcí.

Zástupci měřicí stanice Yellowstone Volcano Observatory však uklidňují návštěvníky - aktivita gejzíru není signálem, že by se blížila katastrofa z podzemí.

"Nic nenasvědčuje tomu, že by mělo bezprostředně dojít k sopečné erupci," řekl v neděli listu The Washington Post Michael Poland z yellowstonské observatoře. K poslední erupci došlo před 70 tisíci lety.

Studium gejzírů je nicméně podle Polanda obtížné, protože jejich erupce nelze předvídat a může k nim docházet v několikaletých intervalech. Proto ani páteční výbuch gejzíru, kterému se v překladu přezdívá Parník, žádní vědci neviděli. Upozornil na něj až návštěvník parku.

Ani Poland přesně neví, co se v gejzíru děje. Tři výbuchy - 15. března a 19. a 27. dubna - mohou znamenat tepelné poruchy. Vyhřívaná země dokáže změnit chování gejzírů a pramenů nebo může vytvořit úplně nové.

Tlak, nebo tepelné poruchy?

K podobné sérii erupcí došlo už v roce 2003, i ta zřejmě souvisela s teplem. Výbuchy za sebou tehdy zanechaly spoustu zničených stromů a stezek v kotlině Norris, kde se nachází několik gejzírů, včetně toho největšího.

Druhou možností podle Polanda je, že Steamboat zmírňuje svůj tlak prostřednictvím několika menších erupcí, spíš než aby to byla jedna velká.

Erupce gejzíru Steamboat, 21. června 2011.
Erupce gejzíru Steamboat, 21. června 2011. | Foto: Reuters

Protože aktivita většiny gejzírů je nepravidelná, může podle Polanda trojice nedávných výbuchů "jen odrážet náhodnost gejzírů". Steamboat soptil několikrát od 80. let minulého století, předtím byl ale pět desetiletí v klidu.

"To gejzíry dělají. Prostě vybuchnou," říká vědec.

Oproti tomu asi nejslavnější gejzír Old Faithful, který leží také v Yellowstonu, má erupce tak předvídatelné, že park na svém twitterovém účtu zveřejňuje čas další erupce s přesností zhruba deset minut.

Může za to zřejmě rozdílná struktura gejzírů. Zatímco ta pod Old Faithfulem je přímá s komorami, kde vzniká teplo, struktura pod Steamboatem je složitější, s nerovnoměrnou aktivitou magmatu.

Katastrofa nehrozí

Lidé v Los Angeles, Seattlu nebo Chicagu se ale nemusí bát, že erupce gejzíru Steamboat přikryje jejich města vrstvou popela. "Se sopečnými vulkány v Yellowstonském národním parku si lidé spojují možnost, že způsobí konec světa," uvedl Poland.

Pravděpodobnost, že dojde k velkému výbuchu ještě během našeho života, je však podle něj velmi malá. Přestože se sopečné erupce neřídí časovým harmonogramem, nebyla nyní zaznamenána taková seizmická aktivita, ze které by vyplývalo, že může dojít ke katastrofě.

"Yellowstone neprožil za 70 tisíc let žádnou vulkanickou erupci. Gejzíry vybuchují po celou dobu," řekl agentuře Reuters Jake Lowenstern, výzkumný geolog USGS, který se specializuje na sopky.

A i když jsou současné výbuchy gejzíru Steamboat neobvyklé, mnohem více znepokojující by podle něj bylo, kdyby se voda z hydrotermálních systémů úplně vypařila. To by mohlo znamenat, že horké magma se z hlubin dostalo na povrch.

Video: Filipínská sopka Mayon letos v lednu chrlila lávu a popel

Filipínská sopka Mayon chrlí lávu a popel. Úřady evakuovaly 40 tisíc lidí | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy