Záhadné erupce v Yellowstonu. Slavný gejzír se probudil k životu, vědci ale nevědí proč

Zahraničí Zahraničí
1. 5. 2018 16:45
Největší aktivní gejzír na světě během posledních šesti týdnů třikrát vybuchl. Vědci se snaží najít příčinu.
Záběry nejvyššího známého aktivního gejzíru Steamboat Geyser | Video: YellowstoneNPS

Wyoming - Gejzír Steamboat v americkém národním parku Yellowstone se probudil k životu. Tento největší aktivní gejzír na světě, který dokáže chrlit horkou vodu do výšky 90 metrů, za posledních šest týdnů už třikrát soptil. Naposledy minulý pátek.

Upoutal tak pozornost geologů, kteří ale zatím nevědí, co je příčinou neobvykle častých erupcí.

Zástupci měřicí stanice Yellowstone Volcano Observatory však uklidňují návštěvníky - aktivita gejzíru není signálem, že by se blížila katastrofa z podzemí.

"Nic nenasvědčuje tomu, že by mělo bezprostředně dojít k sopečné erupci," řekl v neděli listu The Washington Post Michael Poland z yellowstonské observatoře. K poslední erupci došlo před 70 tisíci lety.

Studium gejzírů je nicméně podle Polanda obtížné, protože jejich erupce nelze předvídat a může k nim docházet v několikaletých intervalech. Proto ani páteční výbuch gejzíru, kterému se v překladu přezdívá Parník, žádní vědci neviděli. Upozornil na něj až návštěvník parku.

Ani Poland přesně neví, co se v gejzíru děje. Tři výbuchy - 15. března a 19. a 27. dubna - mohou znamenat tepelné poruchy. Vyhřívaná země dokáže změnit chování gejzírů a pramenů nebo může vytvořit úplně nové.

Tlak, nebo tepelné poruchy?

K podobné sérii erupcí došlo už v roce 2003, i ta zřejmě souvisela s teplem. Výbuchy za sebou tehdy zanechaly spoustu zničených stromů a stezek v kotlině Norris, kde se nachází několik gejzírů, včetně toho největšího.

Druhou možností podle Polanda je, že Steamboat zmírňuje svůj tlak prostřednictvím několika menších erupcí, spíš než aby to byla jedna velká.

Erupce gejzíru Steamboat, 21. června 2011.
Erupce gejzíru Steamboat, 21. června 2011. | Foto: Reuters

Protože aktivita většiny gejzírů je nepravidelná, může podle Polanda trojice nedávných výbuchů "jen odrážet náhodnost gejzírů". Steamboat soptil několikrát od 80. let minulého století, předtím byl ale pět desetiletí v klidu.

"To gejzíry dělají. Prostě vybuchnou," říká vědec.

Oproti tomu asi nejslavnější gejzír Old Faithful, který leží také v Yellowstonu, má erupce tak předvídatelné, že park na svém twitterovém účtu zveřejňuje čas další erupce s přesností zhruba deset minut.

Může za to zřejmě rozdílná struktura gejzírů. Zatímco ta pod Old Faithfulem je přímá s komorami, kde vzniká teplo, struktura pod Steamboatem je složitější, s nerovnoměrnou aktivitou magmatu.

Katastrofa nehrozí

Lidé v Los Angeles, Seattlu nebo Chicagu se ale nemusí bát, že erupce gejzíru Steamboat přikryje jejich města vrstvou popela. "Se sopečnými vulkány v Yellowstonském národním parku si lidé spojují možnost, že způsobí konec světa," uvedl Poland.

Pravděpodobnost, že dojde k velkému výbuchu ještě během našeho života, je však podle něj velmi malá. Přestože se sopečné erupce neřídí časovým harmonogramem, nebyla nyní zaznamenána taková seizmická aktivita, ze které by vyplývalo, že může dojít ke katastrofě.

"Yellowstone neprožil za 70 tisíc let žádnou vulkanickou erupci. Gejzíry vybuchují po celou dobu," řekl agentuře Reuters Jake Lowenstern, výzkumný geolog USGS, který se specializuje na sopky.

A i když jsou současné výbuchy gejzíru Steamboat neobvyklé, mnohem více znepokojující by podle něj bylo, kdyby se voda z hydrotermálních systémů úplně vypařila. To by mohlo znamenat, že horké magma se z hlubin dostalo na povrch.

Video: Filipínská sopka Mayon letos v lednu chrlila lávu a popel

Filipínská sopka Mayon chrlí lávu a popel. Úřady evakuovaly 40 tisíc lidí | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

Další zprávy