McCain se v posledním duelu vrátil. Bylo už pozdě?

Pavel Tomášek Pavel Tomášek
16. 10. 2008 9:47
Američané se dočkali. Na třetí pokus, ale přece
McCain debatu zvládl, podle bleskového průzkumu amerických diváků provedeného CNN však opět vyhrál Obama
McCain debatu zvládl, podle bleskového průzkumu amerických diváků provedeného CNN však opět vyhrál Obama | Foto: Reuters

Analýza - Barack Obama a John McCain předvedli necelé tři týdny před volbami v závěrečném televizním duelu, že dokáží vést živý dialog o problémech, které jejich voliče nejvíce trápí.

Usazeni u jednoho stolu, tváří v tvář moderátorovi a velmi často také jeden druhému, byli oba kandidáti na prezidenta Spojených států nuceni odpovídat na konkrétní otázky a také reagovat přímo na výroky soupeře.

Vedle vzkříšení skutečné debaty znamenal závěrečný střet rovněž návrat v kampani posledních týdnů zapomenutého a ztraceného Johna McCaina. Republikánovi se minimálně zčásti podařilo oživit svou pověst coby politika stojícího mimo partajní kategorie, rebelujícího proti svým i těm z druhé strany politického spektra.

"Nejsem prezident Bush"

Arizonský senátor se na poslední chvíli pokusil distancovat od prezidenta George Bushe. Pro McCaina to byla klíčová výzva večera: jeho podpora klesla v posledních týdnech v přímé souvislosti s tím, jak si větší a větší část voličů osvojila názor, že jeho zvolení by znamenalo pokračování Bushovy politiky. Vědom si toho, útočil McCain na současného prezidenta častěji než Obama.

V několika okamžicích debaty to paradoxně vypadalo, jako kdyby Obama s McCainem nekandidovali jeden proti druhému, ale oba proti Bushovi. Jak demokrat, tak republikán například využili svých závěrečných řečí k tomu, aby odsoudili osm let Bushovy vlády.

McCain přišel zřejmě s nejzapamatovatelnější větou celého duelu, když se přímo obrátil na Baracka Obamu a řekl mu: "Senátore Obamo, já nejsem prezident Bush. Pokud jste chtěl kandidovat proti prezidentu Bushovi, měl jste kandidovat před čtyřmi lety."

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Tradiční republikán

Republikán se také v průběhu celé diskuse pokoušel prezentovat jako ten, kdo cítí ekonomické potíže běžných Američanů a bude připraven je řešit. Snažil se hovořit přímo do kamery a obracet se na konkrétní lidi postižené finanční krizí.

Při debatě o hospodářských otázkách, ale i zdravotnictví či školství, se však přidržel tradičního republikánského argumentu, že větší vládní zásahy do ekonomiky a života Američanů nejsou řešením, ale často spíše problémem.

Také růst vlivu federální vlády během posledních osmi let přitom využil jako biče na současnou Bushovu administrativu, čímž vyšel vstříc pravověrným republikánům, pro něž byla tato věc dlouhodobě nejhůře stravitelným rysem Bushovy vlády.

Obránce Obama a poražený útočník McCain

Obama se během první půlhodiny duelu dostal do defenzivy, většinu jemu svěřeného času musel věnovat reakcím na McCainovy výpady. Častěji než v předchozích dvou diskusích sklouzl k chladné, až profesorské argumentaci, která byla považována za jeho nejslabší stránku v řadě televizních střetů s Hillary Clintonovou, když oba bojovali o demokratickou nominaci na jaře v primárkách.

Zda se McCainův nejlepší výkon v poslední ze třech televizních debat projeví růstem podpory v průzkumech veřejného mínění, není jisté. Naprostá většina Američanů už si názor na oba kandidáty během nedávných pár týdnů utvořila a závěrečný duel jim mohl posloužit pro utvrzení se v jejich volbě.

Nasvědčoval by tomu i bleskový průzkum televize CNN mezi diváky diskuse. Z nich 58 procent označilo za vítěze Baracka Obamu a jen 31 procent Johna McCaina. Nutno podotknout, že demokratičtí voliči převažovali v televizním publiku nad těmi republikánskými o deset procent.

Půl na půl

Televize CNN tentokrát hojně využívala rozpůlené obrazovky, kdy nabízela zároveň záběry na oba diskutující a diváci tak mohli sledovat reakce kandidáta, který právě nehovořil.

Bojuje se hlavně o její voliče. Hillary Clintonová v obecenstvu
Bojuje se hlavně o její voliče. Hillary Clintonová v obecenstvu | Foto: Reuters

Tyto momenty v očích diváků nejspíš pomohly Baracku Obamovi. Demokrat se velmi často při odpovědích McCaina doširoka usmíval a působil uvolněnějším dojmem. McCain se snažil věnovat tento čas k psaní poznámek. Jak však debata pokračovala, dával čím dál častěji průchod své nevoli. Kamery snímaly jeho zlostné grimasy, mikrofony zachytily jeho demonstrativně netrpělivé vydechnutí si.

Tyto neverbální projevy přitom hrají často klíčovou roli v tom, jaký názor si diváci na oba aktéry utvoří.

Do posledního kola

Moderátor CBS Bob Schieffer se na rozdíl od svých předchůdců v prvních dvou duelech dokázal dobře zhostit role novináře, který trvá na tom, aby se mu dostalo odpovědí na jeho otázky. Nezdráhal se McCainovi i Obamovi vstoupit do řeči a připomenout jim, na co že se jich to vlastně ptal.

Konec posledního televizního duelu odstartoval závěrečný finiš před samotným hlasováním 4. listopadu. Oba kandidáti se teď vydají křižovat skupinu těch států, v nichž si mohou oba dělat naději na vítězství.

Obama vede intenzivní kampaň ve více než desítce států, z nichž většinu tvoří ty, kde před čtyřmi lety vyhrál George Bush. John McCain musí tato v posledních volbách republikánská území usilovně bránit, naději na průlom na demokratickém poli si totiž může dělat pouze ve čtyřech státech.

Záznam celé debaty:

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Další zprávy