Washington - Prezident USA Barack Obama umožnil syrskému prezidentovi nasadit takřka všechny prostředky, jak zpacifikovat opozici.
"´Červenou čáru´ namaloval na chemické zbraně, čímž dal Bašáru Asadovi zelenou k použití čehokoliv jiného, včetně raket Scud, bojových helikoptér, náletů a masových poprav," řekl v televizi NBC republikánský senátor John McCain.
Veterán války z Vietnamu prohlásil, že mezinárodní síly by měly "být operačně připraveny" vstoupit do Sýrie a znemožnit islámským radikálům zapojeným do tamní občanské války dostat se k chemickým zbraním.
Obamův soupeř z prezidentských voleb v roce 2008 s ostrou kritikou přišel jen pár dnů poté, co Pentagon poprvé připustil, že syrská armáda použila proti povstalcům chemické zbraně. Konkrétně mělo jít o nervový plyn sarin.
McCain v posledních týdnech není zdaleka jediný, kdo vyzývá k razantnější akci. V pátek k většímu mezinárodnímu úsilí nabádal i britský premiér David Cameron.
Damašek ovšem jakékoliv užití chemických zbraní popírá a vyjádření Velké Británie a Spojených států označil za lži.
Válka proti režimu trvá už přes dva roky a doposud si podle odhadů vyžádala na 70 tisíc mrtvých. Miliony Syřanů musely opustit domovy, anebo rovnou uprchnout za hranice.
Boje neutichaly ani v neděli. Opoziční jednotky sváděly ostré boje o tři vojenské letecké základny na severu země. Podle opoziční exilové Syrské organizace pro lidská práva v bojích o základnu ve vsi Abú Zuhúr v provincii Idlíb padlo nejméně sedm rebelů a neznámý počet vládních vojáků.
Syrské vzdušné síly prý vesnici během bojů ostřelovaly, aby tak snížily tlak na vládní posádku na základně.