Matky chtějí zastavit mučení v ruské armádě

man
4. 10. 2007 11:23
Kasárna jsou pro řadu ruských branců peklem. VIDEO
Foto: Reuters

Moskva - Kritika na adresu nejvyššího velení armády za to, že v kasárnách toleruje šikanu a týrání nejhrubšího zrna, je v Rusku slyšet už dlouho.

Teď se generálové snaží dostat na svoji stranu jednoho z nejtvrdších kritiků poměrů v ozbrojených silách. Výbor matek vojáků.

Organizaci žen, která dlouhodobě monitoruje případy násilí v kasárnách a v minulosti proslula také odporem  k válce v Čečensku.

Pozvánka matkám

Výboru armáda nabídla, aby vyslal své zástupce do odvodových komisí a aby s ozbrojenými silami spolupracoval.

"Chceme, aby se staly součástí celého procesu. Aby s námi spolupracovaly a měly hlas, který má váhu," řekl na tiskové konferenci generál Vasilij Smirnov, který má v armádě na starosti odvody.

Rusko na rozdíl od mnoha dalších zemí nezrušilo povinnou základní  vojenskou službu a ani se k tomu nechystá. Služba trvá osmnáct měsíců a nejen Výbor matek vojáků, ale třeba i organizace Human Rights Watch popisují situaci v některých posádkách jako otřesnou.

Výbor matek vojáků kritizoval válku v Čečensku. Na snímu ruský voják hlidkuje v ulicích čečenské metropole Groznyj.
Výbor matek vojáků kritizoval válku v Čečensku. Na snímu ruský voják hlidkuje v ulicích čečenské metropole Groznyj. | Foto: Reuters

Zkušenější vojáci čerstvé odvedence terorizují, časté jsou i případy mučení. I z tohoto důvodu se mnoho Rusů snaží službě vyhnout.

Úplatky kvůli modré knížce 

Za možnost nejít na vojnu dávají velké úplatky, fingují zdravotní postižení anebo z kasáren dezertují.

Vloni šokoval Rusko široce medializovaný případ vojína, kterému museli lékaři amputovat nohu a genitálie. Byl trýzněn a bit opilými nadřízenými v čase oslav Nového roku.

Výbor matek vojáků byl v minulosti generály napadán za to, že "poškozuje pověst armády." Nabídka je prý krokem správným směrem.

"Chtěly bychom v odvodových komisích zasedat, usilujeme o to už léta. Ale zatím se na nás s žádným konkrétním návrhem neobrátili," řekla agentuře Reuters mluvčí výboru Ljudmila Vorobjevová.

Kritika začala za Gorbačova

Zamezit rozšířenému týrání v armádě slíbil před časem i prezident Vladimir Putin, ale podle Výboru matek vojáků se mnoho nezměnilo.

Human Rights Watch s odvoláním na svědky a samotné oběti násilí uvádí, že ročně jsou desítky vojáků zabity nebo dohnány k sebevraždě.

Téma šikanování vojínů se poprvé výrazněji objevilo na území bývalého SSSR za Michaila Gorbačova v době války v Afghánistánu. Tam v sovětských kasárnách často docházelo k násilnostem mezi vojáky různých národností.

Podívejte se na videu, co se také děje v ruských kasárnách:

 

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

 

 

Právě se děje

Další zprávy