Matematici luští Stradivariho tajemství

Martin Novák Martin Novák
13. 4. 2006 0:00
Stockholm - Houslař Antonio Stradivari zemřel už před 268 lety a svět dodnes nechápe, jak docílil tak skvělého zvuku svých nástrojů. Dvojice švédských matematiků chce záhadě přijít na kloub.
V newyorské aukci nedávno zaplatil zájemce o Stradivariho housle dva milióny dolarů.
V newyorské aukci nedávno zaplatil zájemce o Stradivariho housle dva milióny dolarů. | Foto: Aktuálně.cz

Vědci z univerzity v Östersundu na severu Švédska si vezmou na pomoc nejmodernější počítačovou a akustickou techniku. Postupnými zkouškami chtějí docít takového tvaru nástroje a složení dřeva, jehož výsledkem by byl zvuk srovnatelný se "stradivárkami."

Jejich projekt provází nedůvěra, neboť mnozí umělci a muzikologové považují Stradivariho výtvory zkrátka za nenapodobitelné.

To dvojice Švédů odmítá. Bude ale prý potřebovat trpělivost, protože výzkum potrvá měsíce, možná roky.

"Věříme, že počítačovou simulací se dokážeme Stradivariho houslím přiblížit a vhodným složením dřeva dosáhnout zvuku jako on," říká Mats Tinnsten. Švédove chtějí například přesně do nejmenších detailů okopírovat tvar a zakřivení Stradivariho houslí.

Spolu se svým kolegou Peterem Carlssonem představil nápad na Světovém akustickém kongresu v Lisabonu. "Samozřejmě, že zvuk nebude úplně a přesně stejný. Dřevo je proměnlivý materiál a nikdy nelze pracovat s úplně stejnou surovinou. Ale můžeme se velmi, velmi přiblížit," citovala Tinnstena agentura AP.

Stradivari nikomu nesdělil, v čem spočívalo tajemství jeho houslí. Je známo, že vymyslel nový tvar houslí a namíchal vlastní lak.

Antonio Stradivari.
Antonio Stradivari. | Foto: Wikipedia

Další častý názor tvrdí, že šikovný Ital si vybíral jen dřevo určitého stáří a speciálně si ho na základě vlastního výzkumu upravoval. Americký znalec Joseph Nagyvary říká, že Stradivari namáčel dřevo do slané vody, ale jeho přesnou metodu nikdo nezná.

Podle jedné z teorií se na používaném dřevu podepsalo výrazně chladnější počasí, které severní Itálii zasáhlo na začátku osmnáctého století.

Roland Nilsson, který vyrábí housle v Malmö, je k výzkumu svých dvou krajanů skeptický.

Foto: Aktuálně.cz

"Při výrobě nástroje hraje roli tolik faktorů, že žádné počítače ani matematika podle mne nemohou pomoci k napodobení konkrétního kusu," tvrdí švédský houslař.

Antoniho Stradivari žil v letech 1644 až 1737 v italské Cremoně. Za svůj život vyrobil přes tisícovku nástrojů, do současnosti se jich zachovala přibližně polovina.

Jeho housle a čela patří k nejdražším hudebním nástrojům světa. V newyorské aukční síni Christie´s se loni jeden jeho kus prodal za dva milióny dolarů.

Stradivariho nástroje vlastnili či vlastní nejslavnější interpreti vážné hudby. Pět kusů má ve sbírce španělský král Juan Carlos.

 

 

Právě se děje

Další zprávy