Brusel - Máte hyperaktivní děti? Pak byste jim raději neměli dopřávat šumivé limonády v prášku, některé sirupy a zmrzliny nebo třeba marcipánová zvířátka.
Všechny tyto potraviny mají totiž jedno společné: obsahují umělá barviva, která podle studie vědců z univerzity v Southamptonu mohou u dětí podporovat hyperaktivitu.
Uvedla to Evropská organizace spotřebitelů (BEUC), která teď po Evropské komisi požaduje, aby šest potenciálně nebezpečných "éček" plošně zakázala.
Konkrétně jde o barviva E102 (tatrazin), E104 (chinolinová žluť), E110 (žluť SY), E122 (azorubín), E124 (košenilová červeň) a E129 (červeň allura), která mohou být nebezpečná v kombinaci s benzoanem sodným, jedním z nejrozšířenějších konzervantů.
"Je nezodpovědné, aby na trhu zůstávaly látky, které jsou silně podezřelé kvůli zvyšování hyperaktivity dětí. Kromě barvy navíc nemají vůbec žádnou přidanou hodnotu," napsala v tiskové zprávě šéfka BEUC Monique Goyensová.
Britskou studii nicméně zpochybnil Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA). Podle něj je efekt zvýšení hyperaktivity při požívání potravin malý a určení nebezpečnosti pro vývoj a výchovu dítěte nejisté.
Čtěte v souvislostech: Ne všechna "éčka" jsou škodlivá
Britští vědci také podle EFSA nedostatečně zhodnotili působení jiných faktorů, například genetických predispozic.
Všech šest "éček" je v Česku na základě vyhlášky ministerstva zdravotnictví povoleno. Výrobci ale od používání umělých barviv v potravinách určeným dětem postupně upouštějí. Například lentilky jsou již dnes barveny přírodními látkami.