Masakr v Kábulu. Dílo atentátníka dokonali ozbrojenci

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 1. 2014 11:21
Útočníci si vyhlídli restauraci oblíbenou u cizinců, 21 lidí zabili
Foto: Reuters

Kábul - Nejméně 21 mrtvých si vyžádal páteční útok na oblíbenou libanonskou restauraci v diplomatické čtvrti afghánské metropole Kábulu.

Převážně šlo o cizince, oznámila agentura Reuters s odvoláním na místní policii.

Uvnitř restaurace, která byla v době večeře plná hostů, se nejprve vyhodil do povětří sebevražedný atentátník. Další dva ozbrojenci pak vešli zadním vchodem a rozpoutali palbu.

Nakonec je zastřelila ochranka podniku, uvedl podle agentury AP mluvčí afghánského ministerstva vnitra Sádik Sádikí.

Mrtví jsou většinou cizinci

Agentura Reuters napsala, že 13 z 21 mrtvých jsou cizinci.

Londýn oznámil, že jednou z obětí je Brit. Kanada ztratila dva občany. Další dvě oběti jsou Američané, hlásí na Twitteru velvyslanectví USA.

Podle afghánských bezpečnostních zdrojů přišli o život i Rusové a další Evropané. Náměstek afghánského ministra vnitra Ajúb Salangai oznámil, že mezi oběťmi jsou čtyři ženy. Nejméně čtyři lidé také utrpěli zranění.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun řekl, že čtyři oběti pocházejí z řad zaměstnanců OSN. "Čtyři zaměstnanci OSN spolu s několika členy dalších mezinárodních organizací jsou nyní potvrzeni jako mrtví," uvedly Spojené národy v prohlášení.

Šéf mise OSN v Afghánistánu Ján Kubiš označil útok za "nepřijatelný". Mluvčí americké diplomacie Jen Psakiová uvedla, že Spojené státy odsuzují "co nejsilněji tento opovrženíhodný teroristický čin".

Před pěti dny jiný sebevražedný atentátník v Kábulu se svým bicyklem najel do policejního autobusu a zabil sebe a dva policisty, dalších dvacet lidí podle policie zranil.

Zahraniční jednotky pod vedením Američanů v Afghánistánu roce 2001 v odvetě za teroristické útoky na New York a Washington svrhly režim Tálibánu, který poskytoval útočiště teroristům ze sítě Al-Káida.

Ale mír se dosud nastolit nepodařilo a cizí jednotky mají zemi opustit do konce letošního roku. Prezident Hamíd Karzáí stále váhá, zda má souhlasit s dohodou umožňující USA zanechat v zemi část svých jednotek. Karzáího nástupce má vzejít z dubnových voleb.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 32 minutami

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy