Malíř Van Gogh nebyl sebevrah, zabil ho opilý mladík

Zahraničí Zahraničí
17. 10. 2011 8:58
Nová biografie tvrdí, že malíř si nechtěl vzít život, ale byl postřelen

Londýn - Slavný malíř Vincent van Gogh zřejmě nezemřel dobrovolně a vlastní rukou, ale byl zabit. Tvrdí to autoři nové biografie popisující jeho život.

Podle nich malíře zřejmě nechtěně zabili dva chlapci, kteří se s ním dobře znali a vlastnili zbraň, o níž se domnívali, že je nefunkční. Jak informovala britská BBC, autoři biografie došli k tomuto závěru po deseti letech důkladného studia.

Až dosud se mělo za to, že malíř se postřelil uprostřed pole s pšenicí a zemřel po návratu do hostince, kde byl ubytován. Nová studie však tvrdí, že rozhodně nepojal úmysl vzít si život. Podle dobových výpovědí místních lidí byl malíř omylem postřelen dvěma mladými chlapci, a aby z nich sejmul vinu, stihl se ještě před smrtí označit za sebevraha.

Jedním z důkazů podporujících tuto teorii je skutečnost, že kulka prošla břichem malíře v úhlu, který je u sebevraha značně nepravděpodobný.

Podle BBC si jeden z chlapců hrál na kovboje a manipuloval přitom se zbraní. S Van Goghem předtím popíjeli v místním hostinci.

"Na jednom místě tak máte dva náctileté mladíky se střelnou zbraní, jeden z nich si hraje na kovboje a všichni tři spolu s Van Goghem předtím zřejmě trochu přebrali alkoholu," popsal okolnosti malířovy smrti autor nové biografie Steven Naifeh pro BBC.

Podle něj je nepravděpodobné, že by chlapci zamýšleli Van Gogha zabít, nechtěné zabití je však alternativou, k níž se silně přiklání.

Van Gogh zemřel ve francouzském městě Auvers-sur-Oise v roce 1890, bylo mu 37 let.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Ostravě vykolejila tramvaj po srážce s autem, dva lidé jsou zranění

Dva lidé v pátek utrpěli zranění při srážce tramvaje a osobního auta v Ostravě. Oba zranění byli v automobilu. Tramvaj po nehodě vykolejila, řekli mluvčí Dopravního podniku Ostrava Karolína Rycková a mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl. Policejní mluvčí Soňa Štětínská řekla, že řidič auta zřejmě tramvaji nedal přednost při odbočování. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají svědky, aby se přihlásili. Zraněnými byli osmašedesátiletá žena a sedmačtyřicetiletý muž. "Žena utrpěla lehké zranění hlavy. Muž měl těžší zranění v oblasti zad a podezření na otřes mozku," řekl Humpl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy