Malíř Van Gogh nebyl sebevrah, zabil ho opilý mladík

Zahraničí Zahraničí
17. 10. 2011 8:58
Nová biografie tvrdí, že malíř si nechtěl vzít život, ale byl postřelen

Londýn - Slavný malíř Vincent van Gogh zřejmě nezemřel dobrovolně a vlastní rukou, ale byl zabit. Tvrdí to autoři nové biografie popisující jeho život.

Podle nich malíře zřejmě nechtěně zabili dva chlapci, kteří se s ním dobře znali a vlastnili zbraň, o níž se domnívali, že je nefunkční. Jak informovala britská BBC, autoři biografie došli k tomuto závěru po deseti letech důkladného studia.

Až dosud se mělo za to, že malíř se postřelil uprostřed pole s pšenicí a zemřel po návratu do hostince, kde byl ubytován. Nová studie však tvrdí, že rozhodně nepojal úmysl vzít si život. Podle dobových výpovědí místních lidí byl malíř omylem postřelen dvěma mladými chlapci, a aby z nich sejmul vinu, stihl se ještě před smrtí označit za sebevraha.

Jedním z důkazů podporujících tuto teorii je skutečnost, že kulka prošla břichem malíře v úhlu, který je u sebevraha značně nepravděpodobný.

Podle BBC si jeden z chlapců hrál na kovboje a manipuloval přitom se zbraní. S Van Goghem předtím popíjeli v místním hostinci.

"Na jednom místě tak máte dva náctileté mladíky se střelnou zbraní, jeden z nich si hraje na kovboje a všichni tři spolu s Van Goghem předtím zřejmě trochu přebrali alkoholu," popsal okolnosti malířovy smrti autor nové biografie Steven Naifeh pro BBC.

Podle něj je nepravděpodobné, že by chlapci zamýšleli Van Gogha zabít, nechtěné zabití je však alternativou, k níž se silně přiklání.

Van Gogh zemřel ve francouzském městě Auvers-sur-Oise v roce 1890, bylo mu 37 let.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy