Malajsie zatím našla 61 těl z převržené lodi, naděje klesá

ČTK ČTK
7. 9. 2015 8:27
Přeplněná loď se převrhla minulý čtvrtek, na palubě byli zřejmě indonéští migranti, kteří se na svátky vraceli domů. Předpokládá, že ztroskotání přežilo jen asi 20 lidí. "Pokud se dnes nenajdou žádná další těla, můžeme pátrací a záchranné operace zítra (v úterý) odvolat," řekl šéf záchranářů Robert Teh.
Malajsijští záchranáři vynášejí na pevninu těla obětí lodního neštěstí.
Malajsijští záchranáři vynášejí na pevninu těla obětí lodního neštěstí. | Foto: Reuters

Kuala Lumpur - Malajsie zatím nalezla 61 těl mrtvých trosečníků z lodi, která se minulý čtvrtek převrátila u Malackého průlivu.

Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na námořní úřady.

Loď nejspíše převážela desítky migrantů z Indonésie. Na její potopení upozornili místní rybáři, jimž se podařilo zachránit 15 lidí.

Mezi mrtvými i batole

Podle pobřežní služby bylo příčinou potopení lodi nepříznivé počasí. Plavidlo bylo určeno pro zhruba 70 lidí, ale na jeho palubě byla asi stovka osob. Plavily se domů na svátky.

Mrtví byli převážně muži, na palubě však bylo také jedno batole, řekl šéf záchranářů Robert Teh.

Předpokládá, že ztroskotání přežilo jen asi 20 lidí. "Pokud se dnes nenajdou žádná další těla, můžeme pátrací a záchranné operace zítra (v úterý) odvolat," řekl Teh.

Odhaduje se, že v Malajsii na stavbách, plantážích, továrnách a ve službách pracuje na šest milionů přistěhovalců, většinou z Indonésie.

Jihovýchodní Asie zažila velkou migrační krizi v květnu poté, co po thajské operaci proti pašerákům lidí zůstaly na moři opuštěné lodě s několika tisíci migranty z Barmy a Bangladéše.

K tragédii u malajsijských břehů došlo v době, kdy Evropa čelí jedné z největších uprchlických krizí a stovky lidí zahynuly ve Středozemním moři při plavbě k evropským břehům.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy