Malajsie kvůli vraždě Kim Čong-nama vyhostila velvyslance KLDR, do dvou dnů musí zemi opustit

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 3. 2017 16:32
Malajsijská vláda v rámci vyšetřování nedávné vraždy bratra lídra KLDR na letišti v Kuala Lumpuru v sobotu vyhostila severokorejského velvyslance. Jako nežádoucí osoba musí vycestovat ze země do 48 hodin, uvedlo podle agentury Reuters malajsijské ministerstvo zahraničí. Pokračuje tak stoupající napětí mezi Malajsií a KLDR kolem vraždy Kim Čong-nama. Podle malajsijských vyšetřovatelů ho zabil 13. února na letišti v Kuala Lumpuru zakázaný bojový nervový plyn VX. Podle nich nejspíš zorganizovaly vraždu severokorejské bezpečnostní úřady.
Kim Čong-nam
Kim Čong-nam | Foto: Reuters

Kuala Lumpur - V rámci vyšetřování nedávné vraždy bratra lídra KLDR na letišti v Kuala Lumpuru v sobotu malajsijská vláda vyhostila severokorejského velvyslance. Jako nežádoucí osoba musí vycestovat ze země do 48 hodin, uvedlo podle agentury Reuters malajsijské ministerstvo zahraničí. Dále se tak vyhrotilo napětí mezi Malajsií a KLDR kolem zabití Kim Čong-nama.

Podle malajsijských vyšetřovatelů zabil Kim Čong-nama 13. února na letišti v Kuala Lumpuru zakázaný bojový nervový plyn VX. Podle Malajsie a Spojených států zorganizovaly vraždu severokorejské bezpečnostní úřady, uvedla Reuters.

Velvyslanec KLDR v Kuala Lumpuru Kang Čchol obvinění odmítl. Prohlásil, že vyšetřování malajsijských úřadů je nevěrohodné. Také obvinil malajsijskou vládu, že podporuje síly, které jsou nepřátelské vůči Pchjongjangu. Podle Reuters tak narážel především na Jižní Koreu.

Malajsie požadovala od ambasadora omluvu za jeho výroky, ale diplomat KLDR nereagoval, uvedlo malajsijské ministerstvo zahraničí. "Malajsie bude reagovat tvrdě proti jakékoli urážce či snaze poškodit její pověst," uvedl úřad k vyhoštění představitele KLDR.

Malajsie v rámci vyšetřování zatím zatkla především dvě ženy, Indonésanku a Vietnamku, které na oběť nastříkaly plyn. Byly obviněny z vraždy, ale tvrdí, že o smrtící látce nevěděli. Bylo jim prý řečeno, že jde o žert v rámci televizního pořadu skryté kamery.

Kromě obou žen Malajsie zadržela krátce po činu také dva muže - Malajsijce, který je na svobodě na kauci, a jednoho Severokorejce, kterého v minulých dnech ale propustila pro nedostatek důkazů a deportovala ze země. Policie podle agentur dále pátrá po sedmi Severokorejcích považovaných za organizátory plánovaného zločinu.

Propuštění Severokorejec Ri Tong-il v sobotu při návratu do Pchjongjangu řekl podle agentur novinářům, že malajsijská policie mu vyhrožovala zabitím jeho rodiny, pokud se nepřizná. Ri nebyl na místě vraždy, ale policisté ho obvinili z organizace útoku.

"Říkali mi, abych se přiznal, jinak že celá moje rodina bude zabita, že i já nebudu v bezpečí. Slibovali mi dobrý život v Malajsii, pokud na vše přistoupím," tvrdil bývalý zástupce severokorejského vyslance při OSN a člen delegace, kterou KLDR nedávno vyslala do Malajsie. Podle Reuters je Ri chemik.

Vedení malajsijské policie podle agentury AP sdělilo, že ve středu uspořádá tiskovou konferenci, na které bude reagovat na obvinění, která dnes vznesl Ri na adresu policie.

Kamery na letišti zachytily vraždu bratra severokorejského vůdce | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy