Mafie, korupce, prostitutky. Berlusconi ale opět přežil

Radim Klekner Radim Klekner
14. 12. 2010 14:08
Itálii s velkou pravděpodobností čekají předčasné volby
Berlusconi zůstává v úřadě, nad zemí se ale vznáší příznak předčasných voleb
Berlusconi zůstává v úřadě, nad zemí se ale vznáší příznak předčasných voleb | Foto: Reuters

Řím - Silvio Berlusconi přežil obvinění z mafiánského spolčení i korupce, stejně jako skandály okolo mladistvých luxusních prostitutek, které si zval na opulentní večírky do své milánské vily.

O tři hlasy ustál v úterý také hlasování o nedůvěře svého kabinetu. Rozhodla o tom usilovná kuloární vyjednávání, při nichž se premiérově formaci podařilo získat několik hlasů z opozičního tábora.

Berlusconiho vládu podpořilo 314 poslanců, 311 hlasovalo pro návrh na vyslovení nedůvěry.

Otázkou ale nyní zůstává, jak se zachová prezident Giorgio Napolitano, který může vzhledem k těsnému výsledku hlasování vyhlásit předčasné volby. Ty by se podle všeho konaly v březnu.

Křeslo pod Berlusconim se začalo povážlivě kývat poté, co jeho pravicovou formaci Lid svobod (PdL) v létě opustilo pětatřicet poslanců vedených předsedou parlamentu a někdejším vůdcem postfašistické Národní aliance Gianfrankem Finim. Ti následně vytvořili parlamentní uskupení Budoucnost a svoboda (FLi).

Čtyřiasedmdesátiletému premiérovi naopak zůstala věrna protievropská Liga severu (LN) ministra pro ústavní reformu Umberta Bossiho.

Krátce před polednem Bersluconiho vláda vyhrála podle očekávání hlasování v Senátu, kde má pohodlnou většinu. Když Berlusconi získal ve Sněmovně rozhodující hlas, předseda senátorského klubu PdL Mauricio Gasparri ukázal směrem k Finimu vztyčený prostředníček.

Pan premiér nechce vládnout

Berlusconiho kabinet čelil hned dvěma návrhům na vyslovení nedůvěry.

První podala levicová Demokratická strana (PD) společně s centristickou formací Itálie hodnot (IdV) někdejšího milánského prokurátora Antonia di Pietra, který se proslavil v časech tažení proti korupci vedeném v 90. letech pod heslem Mani pulite (Čisté ruce) .

Pod druhý se podepsali Finiho stoupenci společně s Unií křesťanských demokratů a demokratů středu (UDC).

"Pan premiér nechce vládnout, chce jen zůstat v paláci Chigi (oficiální rezidenci šéfa kabinetu)," shrnul své výtky na adresu Berlusconiho předseda parlamentu.

Opoziční Itálie hodnot obvinila Berlusconiho ze snahy koupit si některé poslance až za půl milionu eur.
Opoziční Itálie hodnot obvinila Berlusconiho ze snahy koupit si některé poslance až za půl milionu eur. | Foto: Reuters

Pozor na pád eura

Hlasování o nedůvěře Berlusconiho vládě silně připomínalo druhou prezidentskou volbu Václava Klause v ČR. Také v italském parlamentu se zničehonic objevili "konstruktivní poslanci", kteří za podivných okolností na poslední chvíli změnili svůj názor.

Premiérovi lobbyisté na ně v pondělí začali činit nátlak s tím, že zemi čeká v případě úřednické vlády a předčasných voleb období nejistoty, které mohou spekulanti na finančních trzích využít k útoku na italské dluhopisy a vážně tak zhoršit ekonomickou situaci na Apeninském poloostrově.

Poslanec PdL Guglielmo Picchi zase strašil možností pádu eura.

Nejmenovaným "umírněným" poslancům z řad opozice Bersluconi dokonce nabídl účast na vládě.

Di Pietro okamžitě přišel s odhalením, že se premiérův tábor snažil některé legislativce podplatit částkami sahajícími od "tří do pěti set tisíc eur".

Někteří totiž zničehonic začali být "zneklidněni přízrakem politické nestability i starostmi o další osud země".

Jedna ze tří poslankyň Demokratické strany, které se nyní nacházejí ve vysokém stupni těhotenství či šestinedělí a s jejichž absencí Berlusconi při hlasování počítal, premiérovi naopak vzkázala: "Do parlamentu se dostavím, i kdyby mě tam měla dovézt sanitka".

Zaneprázdnění státními záležitostmi

Političtí komentátoři upozorňují ale na skutečnost, že případné předčasné volby, pokud by se konaly ve zkráceném termínu, by Berlusconi zřejmě vyhrál.

Premiér přežil až doposud všechno, obvinění z mafiánského spolčení a korupce i útok, při němž mu na hlavě přistála miniaturní replika milánského Dómu
Premiér přežil až doposud všechno, obvinění z mafiánského spolčení a korupce i útok, při němž mu na hlavě přistála miniaturní replika milánského Dómu | Foto: Reuters

Stávající volební zákon přiděluje totiž vítězné koalici automaticky 340 ze 630 mandátů. Průzkumy přisuzují zatím Lidu svobod 28 a Lize severu společně s dalšími malými pravicovými stranami dalších 13-15 procent hlasů.

Fini, stejně jako předseda Demokratické strany Pierluigi Bersani dávali proto od prvních okamžiků poslední politické krize v zemi přednost vzniku úřednického kabinetu. Ten by měl podle jejich názoru nejdříve změnit volební zákon tak, aby se poslanecká křesla rozdávala na základě poměrného zastoupení.

Pro urychlené vypsání voleb se v případě svého pádu Berlusconi vyslovoval také z toho důvodu, že v lednu má Ústavní soud rozhodnout o zrušení zákona, který nejvyšším ústavním činitelům a členům vlády poskytuje osmnáctiměsíční imunitu před soudy z "důvodu zaneprázdění státními záležitostmi".

 

Právě se děje

Další zprávy