Po prohraných volbách v Maďarsku odstoupí šéf krajně pravicového Jobbiku Gábor Vona

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 4. 2018 12:31
Gábor Vona skončí v čele Jobbiku a složí i poslanecký mandát.
Gábor Vona.
Gábor Vona. | Foto: Reuters

Budapešť - Šéf radikálního nacionalistického Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik) Gábor Vona oznámil, že opouští vedení strany a zároveň se vzdává poslaneckého mandátu. Sdělil to v prohlášení zveřejněném na Facebooku po neúspěchu Jobbiku v nedělních parlamentních volbách, v nichž drtivě zvítězila strana Fidesz premiéra Viktora Orbána.

Jobbik sice skončil druhý, ale v zákonodárném sboru, který má 199 poslanců, obsadí pouhých 25 křesel. Fidesz společně s koaličním partnerem křesťanskými demokraty uhájil ústavní většinu, byť těsnou, ziskem 134 mandátů.

"Jako kandidát Jobbiku na předsedu vlády jsem na sebe vzal osobní odpovědnost za volební výsledek v roce 2018. Vzhledem k tomu, že nebylo dosaženo volebního vítězství, držím své slovo," napsal Vona ve zdůvodnění svého kroku. V práci hnutí hodlá pokračovat, nikoli však jako jeho předseda.

Po neslavném výsledku v parlamentních volbách oznámili odchod z funkcí představitelé i dalších opozičních formací. Patří mezi ně také socialistická strana, která skončila třetí s 20 mandáty.

Opoziční deník Magyar Nemzet v úterý naposledy

Pár dnů po volbách přišla i zpráva z maďarského mediálního trhu. Opoziční deník Magyar Nemzet ve středu přestane po osmdesáti letech vycházet. Vydavatel vydal prohlášení, které v úterý zveřejnil web Index.hu.

Jako hlavní důvod se uvádějí finanční problémy. Vlastníkem listu je mediální magnát Lájos Simicska, který byl kdysi přítelem a spojencem premiéra Orbána, ale v roce 2015 se s ním rozešel ve zlém. V předvolební kampani patřil k jeho hlasitým oponentům.

Vydavatel také zastaví provoz sesterské rozhlasové stanice Magyar Nemzetu Láncháíd Rádió. Vlajková loď mediální skupiny televize Hír TV bude pokračovat.

Video: Veřejnoprávní televize je Orbánovou hlásnou troubou, říká Géza Jeszenský

Kampaň před nedělními maďarskými parlamentními volbami ovládlo strašení migrací, islámem a Bruselem. To jsou hlavní témata premiéra Viktora Orbána. | Video: Martin Novák
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Britský parlament zakáže TikTok na služebních telefonech zaměstnanců

Britský parlament zakáže čínskou aplikaci TikTok na všech služebních zařízeních a v širší parlamentní síti s odkazem na kybernetickou bezpečnost. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Stejný krok minulý týden učinila i britská vláda, jež následovala řadu západních zemí, které tak již z bezpečnostních důvodů učinily.

"V návaznosti na rozhodnutí vlády zakázat TikTok na vládních zařízeních rozhodly komise Dolní sněmovny i Sněmovny lordů, že TikTok bude zablokován na všech parlamentních zařízeních a v širší parlamentní síti," uvedl mluvčí obou komor britského parlamentu.

Aplikace pro sdílení videí, kterou vlastní pekingská společnost ByteDance, se dostává pod stále větší drobnohled kvůli obavám, že by se uživatelská data mohla dostat do rukou čínské vlády. Aplikaci na služebních zařízeních již zakázaly Spojené státy, Kanada, Belgie i úřady Evropské unie.

Americký kongresový výbor dnes zpovídá ředitele TikToku, síti hrozí v USA kompletní zákaz. Ředitel sítě Shou Zi Chew dnes před výborem odpovídá na dotazy kongresmanů. Ti vycházejí z předpokladu, že TikTok má vazby na Komunistickou stranu Číny a poskytuje jí americká data. Shou se snaží prokázat opak. Síti hrozí v USA zakázání.

V Česku zakázala TikTok používat například Sněmovna na všech svých zařízeních a doporučila smazat tuto aplikaci i ze soukromých přístrojů. Před používáním TikToku na zařízeních s přístupem do významných informačních systémů varoval na začátku března Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Aplikaci pokládá za bezpečnostní hrozbu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na gymnázia se v Česku letos hlásí o desetinu více studentů než loni

Počet přihlášek k jednotným přijímacím zkouškám na gymnázia v Česku letos meziročně vzrostl o desetinu. Zatímco před rokem školy přijaly 72 943 přihlášek, nyní jich bylo 80 073. Nejvíce z nich, zhruba 34 400, obdržela letos osmiletá gymnázia. Následovala čtyřletá gymnázia s přibližně 32 500 přihláškami a šestiletá s asi 13 tisíc. Vyplývá to z údajů organizátora jednotných zkoušek společnost Cermat. Školáci mohli podávat dvě přihlášky. Kolik míst pro prváky střední školy od září nabízí, ministerstvo školství neví. Podle nedávného vyjádření jeho mluvčí Anety Lednové přehled mají zřizovatelé škol. Těmi jsou většinou kraje, podle nichž bude u gymnázií převis poptávky nad nabídkou.

Jednotné přijímací zkoušky na čtyřleté obory se budou konat 13. a 14. dubna a na víceletá gymnázia 17. a 18. dubna. Celkově k nim letos žáci podali přes 212 tisíc přihlášek, meziročně zhruba o 12 procent více.

Zdroj: ČTK
Další zprávy