Člen strany Fidesz premiéra Viktora Orbána nejprve svou nedělní rezignaci vysvětloval "dlouhým obdobím reflexe".
Když však v úterý belgická média přinesla informaci, že se ze zmíněného večírku pokusil před policejní kontrolou prchnout oknem, podle agentury Reuters přiznal svou účast. Party se konala v první patře budovy, v přízemí se nachází gay bar. Policie do budovy vnikla kvůli podezření, že návštěvníci večírku nemají roušky.
V Belgii jsou podobně jako v některých dalších evropských zemích kvůli koronaviru uzavřené restaurace a bary. Belgická vláda v pátek oznámila, že se neotevřou nejméně do poloviny ledna. Ve stejný den podle místních médií policie přerušila divokou party 25 lidí, mezi nimiž údajně vedle europoslance byli i diplomaté.
Zpravodaj televize Euronews uvedl, že účastníci akce dostali pokuty 250 eur (6500 korun), její organizátor pak trojnásobek. Belgická koronavirová pravidla zakazují pořádání hromadných akcí v bytech, kam si je možné pozvat nanejvýš jednoho hosta za týden.
Devětapadesátiletý Szájer podle maďarského webu Hungary Today svou nečekanou nedělní rezignaci nejprve doprovodil slovy, že pro něj je každodenní práce politika po 30 letech "stále větší duševní zátěží". Dodal, že jeho rozhodnutí nemá žádnou souvislost se současným rozhodnutím maďarské vlády blokovat schválení unijního rozpočtu kvůli spojení peněz a vlády práva.
Poté, co se dnes jeho jméno objevilo v některých médiích v souvislosti s večírkem, svou účast na něm přiznal. Szájer se osobně podílel na tom, aby maďarská ústava obsahovala pasáž, že "Maďarsko musí chránit institut manželství jako svazek muže a ženy".