Budapešť - Tak drtivým způsobem nevyhrála parlamentní volby už pěkně dlouho žádná politická strana. A to nejenom v postkomunistické východní Evropě.
V Maďarsku podpořilo opoziční pravicový Fidesz 53 procent voličů. Socialisty pětina těch, kdo se dostavili k urnám.
Ke 206 mandátům, které Fidesz získal v prvním kole voleb před čtrnácti dny, dnes přidal dalších 57 a bude mít v parlamentu pohodlnou dvoutřetinovou většinu. Jeho vůdce Viktor Orbán tak v úřadu premiéra prosadí v podstatě cokoli, co bude chtít.
A to bez podpory ultrapravicového hnutí Jobbik či formace ekologů a liberálů, která šla do voleb pod mnohoslibným názvem Politika může být jiná.
Přesně tak velká byla ale frustrace Maďarů po sedmi letech vlády socialistů a roce úřednického kabinetu.
"Maďaři dnes svrhli jeden systém a založili nový," jásal před svými příznivci v Budapešti Orbán. "Vládu oligarchů nahradil systém národní spolupráce."
V časech krize volí nezaměstnaní pravici
Karty byly ale v Maďarsku rozdány dávno před volbami. Ekonomika země zaznamenala loni pokles o 6,3 procenta a Budapešť musela požádat o pomoc Mezinárodní měnový fond.
A především: nezaměstnanost dosáhla 11,4 procenta, tedy šestnáctiletého maxima. A v časech krize volí nezaměstnaní zpravidla pravici. Tím spíše, když si levice s recesí nedokáže poradit, jak to právě předvedli maďarští socialisté.
Po oznámení volebních výsledků proto rezignovalo kompletní vedení Socialistické strany.
Investoři, kteří drží miliardy eur vládních obligací, očekávají, že vláda Fideszu uskuteční rychlé strukturální reformy, jež zastaví nárůst státního dluhu. Ten dnes dosahuje osmdesáti procent hrubého domácího produktu a je nejvyšší ve střední Evropě.
"Chtěla jsem zajistit lepší budoucnost pro svá vnoučata," vysvětlila agentuře Reuters jedenašedesátiletá Maria Holecsková, proč dala hlas pravici.
Socialisté budou mít v budoucím parlamentu 59 křesel, Jobbik 47 a liberálové 16.
Obavy u sousedů
Výsledek voleb byl napjatě sledován ve všech sousedních zemích. Orbán totiž mimo jiné sliboval, že prosadí zákon umožňující dvojí občanství maďarským menšinám v blízkém zahraničí. Tedy i na Slovensku, kde žije na 600 tisíc Maďarů.
Vítězství Fideszu proto znamená i další nárůst napětí mezi Budapeští a Bratislavou. Slovenští nacionalisté používají totiž stejně ostrou rétoriku jako jejich protějšky na druhém břehu Dunaje.
Nepotrvdily se na druhé straně obavy, že by ve volbách mohl slavit výrazný úspěch Jobbik, který si dělal zálusk na nejméně třetinu hlasů.
Již po prvním kole voleb hovořil Orbán o "historickém vítězství" a sliboval revoluci ve všech sférách života. Pro obyčejné Maďary budou ale chystané vládní reformy znamenat jen utahování opasků.
Fidesz chce firmám snížit daně a hodlá silně redukovat přebujelý úřednický aparát. Výpadek příjmů do státního rozpočtu bude ale moci nahradit jen redukcí sociálních dávek a zmrazením důchodů.
Bude moci také změnit volební zákon tak, aby maďarské pravici umožnil bezproblémové vládnutí i za předpokladu, že po čtyřech letech ztratí část podpory voličů, jako tomu bylo po Orbánově prvním vládním mandátu v letech 1998 až 2002.
Vůdce Fideszu chce svou vládu zformovat co nejdříve. Na klíčových postech ministrů financí, zahraničí a vnitra v ní zasednou ti, kdo tyto funkce zaujímali v jeho první vládě: György Matolcsy, János Martonyi a Sándor Pintér.